Jak se tvoří černý zubní kámen a co s ním dělat

Jak se tvoří černý zubní kámen a co s ním dělat

Úvod do problematiky zubního kamene

Jak to tak bývá, zubní kámen je jedna z těch nepříjemných věcí, o kterých se nechce nikomu mluvit, a už vůbec ne přiznat. No, ale když už o tom mluvíme, což je evidentně nyní, tak si to pojďme říct narovinu. Zubní kámen je jako ten hororový film, který se ti objeví ve sledovaných, i když jsi ho nikdy nekoukal. Jakmile se objeví, začne vám dělat starosti. Málokdo si uvědomuje, že to, co ovlivňuje tvorbu tohoto nezvaného hosta, je jídelníček, životní styl i genetika. Vlastně si o tom povídám tak, jako kdybych vysvětlovala tetě z Malé Moravy, proč je špatný nápad pít pomerančový džus po vyčištění zubů. Ale abych se dostala k podstatě, je potřeba se ponořit hlouběji do problematiky zubního kamene a objasnit si, jakým způsobem přesně se černý zubní kámen - ano, dokonce i ten nejtemnější z temnot - tvoří a jak se ho můžeme s lehkostí, kterou by záviděla i Mary Poppins, zbavit.

O co jde u zubního kamene

Než se dostaneme k těm barvám a odstínům, které by vám dokázal uplést i surrealismus Dalího, pojďme si rozklíčovat, co to zubní kámen vlastně je. Zubní kámen, známý i pod méně lichotivým názvem dentální calculus, je tak trochu party-crasher vaší ústní hygieny. Jedná se o mineralizovaný zubní plak, proces, který vás nemine, pokud pravidelně a důkladně nečistíte zoubky. A teď na minutku představte, že každý den na vaše zuby padá deštík z mikročástic salátů, kávy, sušenek a občasného večerního vína. Bez řádného vyčištění to přece jenom vypadá jako akvárium po dvou týdnech bez úklidu - není divu, že se v tom čistítko nechce brodit. A tímto broděním myslím samozřejmě každodenní surový boj s plakem a bakteriemi, které na vašich zoubkách pořádají večírek, na který jste ani nebyli pozváni.

Od plaku k černému zubnímu kameni

Přišel ten pravý čas popsat, jak se z toho nevinného plaku stane zloduch, který dostal u zubního lékaře hlavní roli ve filmu "Útok černého kamene". Pro začátek - závěr jakéhokoliv dobrého detektivního příběhu - plak je ta kleště v ruce zločince. Pokud nezvládnete plak zneškodnit během 48 hodin, přichází okamžik, kdy se začíná kalcifikovat, proměňuje se a dobře ví, že má potenciál stát se zubním kamenem vrstvu po vrstvě, který se pak velmi obtížně odstraňuje. A tady přichází do hry zákeřnost chromatického spektra, protože zištný zubní kámen se oblačí do různých oděvů barev. Když je na začátku žlutý nebo hnědý, domýšlíte si, že to půjde ještě, ale jakmile přijde na černou, přemýšlíte, jestli nemáte volat spíše Ghostbusters než zubního lékaře.

Co černá barva vlastně signalizuje

No tak, teď když jsme si vyjasnili, že zubní kámen není jen tak ledajaký kus vápence v ústech, pojďme se podívat, proč zrovna černá barva dělá takový rozruch. I když byste si mohli myslet, že to je prostě jen módní výstřelek zubního kamene, tak realita je trošku jiná. Černý zubní kámen je jakousi vizitkou toho, že v ústech máte hodně železa nebo manganu, které se podílejí na jeho temné pigmentaci. Je to jako s těmi tričky, co se vám barví podle nálady - jenže tady nálada skýtá to, že začnete přemýšlet, jestli jste si nezakousli trochu více železa, než je zdrávo. Navíc to může naznačovat i určité změny v chemii vaší sliny, jakési obraty v ústní flóře a celkovém zdraví. A samozřejmě to není nic, co byste chtěli vyrážet ukazovat na večírek.

Příčiny vzniku černého zubního kamene

Ale dost bylo definicí a metafor, jdeme na tu konkrétnost. Co vlastně může zapříčinit, že vaše zuby začnou mít chuť oblečt si černý kabátek? Jedná se o kombinaci návyků, stravování a občas i o ten malý škodolibý faktor, který se jmenuje genetika. Pokud jste nadšenými milovníky černé kávy, červeného vína nebo čaje, můžu vám slíbit, že vaše zuby o tom vědí dřív než vy. K tomu přidejte kouření, které těmto choutkám tleská a ještě hlasitěji je podporuje. A nezapomeňme ani na tu nevinně vypadající ústní hygienu, která když není vedená konzistentně a s láskou (a už vůbec ne bez zubní nitě), tak se můžete těšit na důsledky.

Jak se s černým zubním kamenem vypořádat

Pokud už jste bohužel dospěli k bodu, kdy váš úsměv připomíná keyboard po nezdařené skladbě od Rolling Stones, je čas založit si válečnou masku. A tou myslím samozřejmě zubního lékaře, který má v rukou něco jako Excalibur, ale místo meče je to ultrazvukový odstraňovač kamene. V podstatě to, co je potřeba udělat, je profesionální čištění, které zahrnuje odstranění zubního kamene a následnou pískovou sprchu, což je jako wellness pro zuby. A pokud si chcete do budoucna ušetřit návštěvy vaší oblíbené zubní hygienistky ve frekvenci rodinných večeří, pak bude lepší zapracovat na preventivní strategii.

Prevence a závěr

A tady se dostáváme k pointě celé vagy. Prevence je královnou, která drží v ruce žezlo zubního zdraví, a jestli ji neuznáte, tak vás zkusí porazit na šachovnici. Nejlépe je udržovat si pořádek v ústech jako Marie Kondo ve sklepě plném vánočních světel - systematicky a důsledně. Používejte zubní nit, elektrický kartáček s tlakovým senzorem a nepodceňujte sílu ústních vod. A co víc, změňte svůj jídelníček tak, aby zahrnoval více čistících potravin, jako je jablko nebo surová mrkev - no a taky teda méně toho vína a cigárek. A když už mluvíme o humorné notě, naposled se mi o zubech zdálo, že mě zuby nutí tančit cancan, zatímco celá ústa společně zpívala "All by Myself". A uvědomila jsem si, že i moje milovaná espresso potřebuje od času k času přestávku. Tak nezapomeňte, i zuby si zaslouží odpočinek a starostlivost. A kdo ví, třeba si příště vaše ústa zazpívají raději "I Want to Break Free" bez společnosti nezvaných hostů!

Napsal Helena Nováková

Jsem praktická stomatoložka a pracuji ve vlastních stomatologických prostorách v Brně. Specializuji se na preventivní péči a konzervativní stomatologii. Ráda se věnuji psaní blogů na téma péče o zuby, kde sdílím své praktické zkušenosti a rady jak udržet zuby a dásně zdravé. Mezi kolegy i pacienty jsem uznávaná pro svůj citlivý a empatický přístup. Věřím, že správná péče o ústní dutinu je klíčem k celkovému zdraví organismu.