Kdy vás může zubař vyřadit z evidence?

Kdy vás může zubař vyřadit z evidence?

Navštívení zubaře - klíč k širokému úsměvu

Stárnutí je nevyhnutelný proces. To všichni víme. Vždyť už od dětství jsme k tomu vedeni, abychom pečovali o svůj chrup, svůj zubečkový poklad. Každoroční návštěvy zubaře se stávají naším přítelem, naším spojencem v boji o krásný úsměv. Někdy se ale může stát, že se dostane do situace, kdy od něj dostane dopis - vyřazují vás z evidence. Na první pohled může znít otázka "Kdy vás může zubař vyřadit z evidence?" trochu podivně. Přece zubař je ten, kdo potřebuje pacienty, ne? Ale jak je to opravdu?

Ať už jste jakoukoli zubatou rybou, i vy můžete přijít o zubaře

Není vůbec neobvyklé, že dříve nebo později, ať už jste jakoukoli zubatou rybou, můžete se setkat s tímto fenoménem. Z mé osobní zkušenosti za posledních pár let jsem zažil několik situací, kdy mě zubař vyřadil ze své evidence. A ne, nebylo to z důvodu, že bych nějak zanedbával své zuby. Bylo to naprosto opačně. Pečoval jsem o ně, jak nejlépe jsem uměl. Ale i přesto přišel ten dopis.

Moje milá Ilona se začala panicky ptát na všechny možné detaily. „Jak je to možné?“ „Přece o své zuby pečuješ!“ „Jak to, že tě vyřadil ze své evidence?“ A tak dál a tak dál. Ale já jsem se nevzrušoval. Vždyť vím, že se jedná o běžnou situaci, která může potkat každého. Tak jsem jí to vysvětlil.

Odešel váš stálý zubař do penze? Nepanikařte!

První a nejčastější důvod, proč vás může zubař vyřadit z evidence, je to, že se rozhodl jít do penze. Ať už je to proto, že už má za sebou dlouhou kariéru, nebo že se rozhodl pro důchod ze zdravotních důvodů, stává se to docela často. V takovém případě je ale dobré vědět, že to neznamená, že byste se měli hned začít panicky rozhlížet po novém zubaři. Většinou dojde k předání pacientské evidence novému zubaři a vy o tom dostanete včas informaci.

Přeplněný ordinaci - žádný prostor pro vas

Občas se může stát, že váš zubař má prostě příliš mnoho pacientů. Toto je další běžný důvod, proč vás může zubař vyřadit z evidence. Jak říká klasické české přísloví: "Kdo chce psa bít, hůl si najde". Zubaři jsou jako lidé. Vypadá to, že jsou všude plní, ale ve skutečnosti mají jen omezený počet pacientů, kterými se mohou efektivně zabývat. Pokud je pacientů příliš mnoho, může se stát, že se někteří z nich ocitnou na seznamu k vyřazení.

Vztahy zubař-pacient: Znáte své místo?

Méně často, ale stále se to stává, může vás zubař vyřadit z evidence kvůli tomu, že neujasňuje svá očekávání vztahem mezi zubařem a pacientem. Možná nikdy nezmeškáte svůj termín, ale také vzhledem k množství pacientů a časové tísně nemá zubař dostatek času vás prohlížet a poskytovat vám nejlepší péči. Možná také nejasně komunikuje svá očekávání ohledně placení účtů. To se může stát a je to možný důvod pro vyřazení.

Dobře chraňte svůj zubní chrup!

Může se to stát každému, ať už něco chcete nebo ne, ale občas můžete být vyřazen z evidence kvůli tomu, že není poskytnuta dostatečná péče o chrup. Ano, je pravda, že zubaři jsou naši spojenci v boji proti zubnímu kazu a paradentóze, ale také je na nás, abychom pečovali o svůj chrup. A to nejen doma kartáčováním zubů, ale také pravidelnými návštěvami zubaře.

Udržování dobré zubní hygieny je nezbytné a pokud vás zubař vyřadí z evidence kvůli nedbalosti nebo neposlouchání jeho rad, může to být nepříjemné, ale také učení na další kroky. Možná je to dobře míněné varování. Možná je to znamení, že se musíme začít více vážit svých zubů a svého zdraví.

Max a jeho zubní hygiena

Právě teď, když na to myslím, se mi vybavuje příběh našeho psa Maxe. Jeden den jsme se všimli, že se Max začal chovat trochu divně. Odmožoval jídlo, nepil a vypadal, že mu něco je. Tak jsme ho vzali k naší oblíbené veterinářce. Po vyšetření se ukázalo, že Max měl vážné zubní problémy. To nás samozřejmě šokovalo, protože jsme o něj pečovali co nejlépe, jak jsme uměli. Naštěstí byl náš veterinář schopen mu pomoci a my jsme se poučili z této lekce a od té doby máme na zřeteli také zubní hygienu našeho milovaného Maxe.

Hygiena zubů je tak důležitá, jak pro nás lidi, tak pro naše mazlíčky. Mám na mysli nejen kartáčování zubů, ale také pravidelné kontroly u zubaře. Nezapomeňte, že vaše zuby jsou důležitou součástí vašeho zdraví a je pro nás všechny důležité, aby byly v pořádku.

Tak se nebojte, pokud vás zubař vyřadí z evidence. Je to možná jen přechodná situace. Hlavní je vzít si z této zkušenosti ponaučení a pokračovat v péči o vaše zuby a vaše zdraví.

Napsal Jiří Suchánek

Jsem stomatolog se specializací na prevenci zubního kazu. Působím v Ostravě, kde pečuji o úsměvy našich klientů. Když nejsem v práci, trávím čas se svou rodinou nebo se věnuji svým koníčkům, například běhání nebo psaní o tom, jak se starat o zuby. Moje práce je moje vášeň a snažím se neustále se vzdělávat, aby mé služby byly na nejvyšší možné úrovni.