Názvy jednotlivých zubů: Co by měli vědět všichni učitelé

Názvy jednotlivých zubů: Co by měli vědět všichni učitelé

Zubná anatomie: Jak proměnit každou hodinu z tělesné výchovy v zubní pohotovost

Ahoj, Antonín tady! Když jsem byl malý kluk, matka mi říkala: "Tone, každý by měl umět rozpoznat všechny své zuby!" Ale jak mám to udělat, když nemám zrcátko? No, dnes si můžete být jisti, že vám předvedu již tak těžkou věc, jakou je identifikace jednotlivých zubů. Možná si myslíte, že to je něco, co jenom stomatologové musí vědět, ale všechny učitelé by se měli vzdělávat v tomto ohledu. Proč? Protože stejně jako já, máte pravděpodobně školáky, kteří by rádi věděli, co je to ten "mléčný zub" nebo "stolička". Ať už jste tělocvikář, matematik nebo učitel deskriptivní geometrie, zuby jsou prostě všude!

Mléčný rejstřík: Jaké zuby vyrůstají první a jak se jmenují

Prosím, neberte mi to špatně, ale mléčný rejstřík znamená pro mě něco jiného než pro vás. Ve světě zubů to znamená soubor prvních zoubků, které u dětí vyrůstají. Tyto zuby se objeví kolem šestého měsíce života a jsou ve všech detailech skutečným zázrakem. Je to, jako by se představoval nový člen rodiny. A pamatujte, každý z těchto zubů má své jméno a místo! První zub, který se obvykle objeví, jsou dolní řezáky. Jsou to dva malí bílí špičáci, kteří chtějí prozkoumat svět.

Věčné zuby: Vědecká identifikace zubů, které nám zůstávají do konce života

Než se objeví věčné zuby, mléčné zuby nás opustí. Je to tak něco jako cyklus života, víte? Mléčné zuby nás připravují na věčné zuby, které jsou pevně zakotveny ve vašem těle a neodejdou, dokud se o ně riadně nestaráte. Tyto zuby můžeme rozdělit na čtyři hlavní skupiny: řezáky, špičáky, přední a zadní třenové zuby. Známe je také pod přezdívkou "stoličky" kvůli jejich tvaru. Ale co je zajímavé na těchto zubech je, že každý má svou vlastní strukturu, tvar, velikost a dokonce i povahu!

Naučte se správně číst ortopan: Jak rozpoznat zuby na rentgenovém snímku

Vzpomínám na to, jak mi moje maminka ukazovala staré rentgenové snímky zubů a říkala mi: "Tone, podívej se na to, tvé zuby jsou tak krásné!" Ale v tu dobu jsem měl o zubech jen malé povědomí. Pravda je, že rozlišování zubů na zubním rentgenu je jako hledání ztraceného pokladu na pirátské mapě. A právě to je věda sama o sobě! Musíte vědět, kde co hledat. Ale bez obav, můžete mi věřit! Jsem ten správný člověk, který vám pomůže rozeznat všechny ty zubní záhady.

Zubní hitparáda: Které jsou nejoblíbenější a nejméně oblíbené zuby

Máte oblíbený zub? To je otázka, kterou jsem si položil právě teď. A víte co? Možná ano! Při procházení různých zubů a srovnávání jejich funkcí, vlastností a přezdívek mě opravdu napadlo, že některé zuby by mohly být oblíbenější než jiné. Takže jsem si řekl: "Proč je neporovnat?" A tak se zrodila idea zubní hitparády. Přestože má každý zub svou specifickou funkci a význam, některé z nás vynikají více než jiné! Ale jen upozorňuju, že tato hitparáda je založena striktně na mých subjektivních pocitech a názorech, takže si to neberte až tak vážně!

Napsal Antonín Svoboda

Jsem stomatolog a můj hlavní zájem je péče o zuby. Pracuji v soukromé stomatologické klinice v Brně. Kromě mé každodenní praxe rád píši populárně-vědecké články o stomatologii a péče o zuby. Je to můj prostředek k šíření informací o důležitosti ústní hygieny. Mým cílem je lépe vzdělávat pacienty a veřejnost o ústní zdravotní péče.