Jak zubní kámen pod dásní ovlivňuje vaši orální hygienu

Jak zubní kámen pod dásní ovlivňuje vaši orální hygienu

Co je zubní kámen a jak vzniká?

Začněme od začátku. Zubní kámen je v podstatě ztvrdlý zubní plak, který se tvoří na zubech. Plak je průhledný nebo světle žlutý film, který se tvoří na povrchu zubů z bakterií, slin a zbytků jídla, které konzumujeme. Pokud ho neodstraníme správnou technikou čištění zubů, ztvrdne a stane se z něj zubní kámen. Zubní kámen může rovněž vznikat podél linie dáseň a může být i pod dásní. Pokud už se jednou vytvoří, je těžké ho odstranit doma a je potřeba odborného zásahu zubního lékaře.

Proč je zubní kámen problém?

Možná si říkáte: "Dobře, Antonín, rozumím, že je to tvrdý plak. Ale proč je to vlastně problém?" No vida, dobrou otázku jste položili. Zubní kámen může způsobit řadu zdravotních problémů, mezi než patří zánět dásní, zubní kaz a dokonce i ztráta zubu. Plak a zubní kámen jsou plné bakterií. Jak se hromadí v ústech, bakterie způsobují zánět dásní, což je první fáze parodontitidy, známější pod názvem paradentóza. A nechceme jít touto cestou, věřte mi. Dálkovým důsledkem může být i ztráta zubu.

Jak ovlivňuje zubní kámen orální hygienu?

Takže do čeho to vlastně jdeme. Jak ovlivňuje zubní kámen naši orální hygienu? Představte si, že máte skleněnou nádobu, která je uvnitř čistá a hladká. Když do ní vložíte vodu a roztřepete, voda se rozběhne hladce a rovnoměrně. Teď si představte, že na stěnách té skleněné nádoby jsou krustáce. Když do ní vložíte vodu a roztřepete, voda se rozběhne nerovnoměrně a vytvoří se víry a tůně. Totéž se děje s našimi zuby. Když máme zuby čisté a hladké, pasta se rovnoměrně rozprostře a čistí. Ale když na zubech máme zubní kámen, pasta se nemůže rovnoměrně rozložit a nečistí efektivně.

Jak se vyvarovat tvorbě zubního kamene?

Teď, když víme, že zubní kámen je skutečným nepřítelem, je čas se naučit, jak se mu vyhnout. Zaprvé, klíčem je dobrá orální hygiena. A to znamená pravidelné čištění zubů minimálně dvakrát denně po dobu minimálně dvou minut. Používejte fluoridovou pastu a konzumujte stravu bohatou na vápník. Chodce pravidelně na preventivní prohlídky ke svému zubnímu lékaři, ten vám zubní kámen odstraní a vyvarujete se tak možného zánětu dásní nebo paradentózy.

Osobní zkušenost s tvorbou zubního kamene

Hádejte, co se mi stalo? Sám jsem se jednou ocitl v situaci, kdy mě zubní kámen zaskočil. Bylo to, když jsem si po několika letech rozhodl ošetřit zuby a zjistil jsem, že mám pod dásněmi zubní kámen. Můj zubní lékař mi toho dne vysvětlil, že čištěním zubů mohu odstranit pouze zubní plak, ale zubní kámen již musí odstranit on. V ten moment jsem si uvědomil, jak důležité je pravidelné navštěvování zubního lékaře. Dnes se směju, když na to vzpomínám, ale tehdy to bylo docela vyděšující.

Shrnutí: Jak se zubní kámen pod dásní ovlivňuje orální hygienu

Máme zde tedy zubní kámen, nepřítele čistých a zdravých zubů. Je to tvrdý zubní plak, který se může tvořit i pod dásní, a pokud ho neodstraníme, může vést k řadě zdravotních problémů, včetně zánětu dásní a zubních kazů. Zásadně ztěžuje efektivní čištění zubů a tudíž narušuje naši orální hygienu. Abyste se vyvarovali zubního kamene, je nezbytné dodržovat správnou orální hygienu a pravidelně chodit na kontroly ke svému zubnímu lékaři. A že hodně vím o zubním kameni? Ano, mám s tím osobní zkušenosti. Ale to je už jiný příběh.

Napsal Antonín Svoboda

Jsem stomatolog a můj hlavní zájem je péče o zuby. Pracuji v soukromé stomatologické klinice v Brně. Kromě mé každodenní praxe rád píši populárně-vědecké články o stomatologii a péče o zuby. Je to můj prostředek k šíření informací o důležitosti ústní hygieny. Mým cílem je lépe vzdělávat pacienty a veřejnost o ústní zdravotní péče.