Jak se nasazuje korunka na implantát?

Jak se nasazuje korunka na implantát?

Význam kvalitní implantologické péče

V dnešním příspěvku se zaměřím na téma, které by mohlo zajímat kohokoli, kdo má problémy se zuby, nebo o tom, jak se nasazuje korunka na implantát. Abychom byli na stejné vlně, implantát je v podstatě náhrada kořene zubu. Je to titanový šroub, který se do kosti vsazuje a pak slouží jako nový kořen pro zubní korunku. Zní to komplikovaně? No, určitě, ale mám za to, že když něco opravdu rozumíme, pak to není tak strašné, ne? Ale nebojte, tak o tom budeme dnes mluvit.

Rozdělení procesu do kroků

První věc, kterou musíme udělat, je rozdělit celý proces nasazení korunky na implantát do několika kroků. Je to jako pečení dortu, ale místo cukru a mouky máme titan a keramiku. Naše ingredience jsou: příprava pacienta, vsazení implantátu, hojení, otisk pro laboratoř a samotné nasazení korunky. Skoro si připadám jako kuchařka v oblíbené kuchařské show, ha, ha!

Příprava pacienta je klíčová

Musíme začít od začátku - od přípravy pacienta. Je to jako s pečením dortu, musíme nejdříve připravit ingredience, nebo v našem případě pacienta. Je důležité vést pacienta procesem, aby věděl, co očekávat. Zubař musí provést komplexní vyšetření úst pacienta, aby zjistil, zda je dostatek kosti pro vsazení implantátu. A také je důležité zkontrolovat celkové zdraví pacienta, protože to může ovlivnit hojení. Myslím, že jeden z mých vtipů o tom, jaké je to být na stomatologii, by tady padl do ticha, co si myslíte?

Vsazení implantátu a hojení

Následuje vsazení implantátu. Je to trochu jako vykopávat díru na zahradě, abyste zasadili strom - jen v menším měřítku, samozřejmě. Zubař provede malou operaci a do kosti vloží titanový šroub. Nebojte se, pacient je při tom buď v lokální anestezii, nebo dokonce v celkové narkóze. Když je implantát pevně na svém místě, je třeba počkat několik týdnů a nechat tělo, aby kolem implantátu vytvořilo novou kost. Během tohoto období je důležité pečlivě dodržovat pokyny lékaře a dbát na dobrou ústní hygienu. A teď to malé tajemství: Když jsem šla na svůj první implantát, měla jsem hrozný strach. Ale nakonec to bylo mnohem snazší, než jsem si myslela. Ale s takými věcmi je to vždycky tak, že?

Otisk pro laboratoř a nasazení korunky

Po hojení přijde na řadu otisk pro laboratoř. Aby laboratoř mohla navrhnout a vyrobit přesně padnoucí korunku, je třeba vzít otisk jsoucího implantátu. Je to trochu jako dělat otisky rukou s dětmi, jen o něco preciznější. Otisk se pak pošle do laboratoře a tam se vytvoří zubní korunka odpovídající tvaru a barvě ostatních zubů pacienta. A pak přichází ta nejdůležitější část - nasazení korunky. Korunka se připevní na implantát a je to hotovo! Máte nový zub, který vypadá a funguje jako skutečný zub. Můj pes Max se po mém návratu z kliniky trochu divil, proč mám v ústech něco, co vypadá jinak než obvykle, ale rychle si na to zvykl.

Péče po nasazení korunky

A co teď, po všem tom náročném procesu? Ano, je čas pečovat o vaše nové umělé zuby! Péče po nasazení korunky neničím složitým. Stačí dodržovat běžné zásady ústní hygieny, jako je pravidelné čištění zubů a nití, a pravidelné navštěvování zubaře. A máte tvrdý zub, který vypadá a funguje jako skutečný! Doufám, že jsem vám toto „receptové“ téma vysvětlila trochu vtipně a že se teď o tom bavíte mnohem více!

Závěr našeho cestování v implantologii

Takže teď, když víte, jak se nasazuje korunka na implantát, můžete příště, když půjdete na kontrolu k zubaři, náležitě zazářit svými znalostmi. Já jsem se o tom poučila při své návštěvě zubaře a mně to pomohlo být v klidu. Upřímně, myslím, že Max by byl z toho všeho zmatený. Ale koneckonců, on je pes a nemusí se o takové věci starat. Takže, ať už jste lidé nebo psi, hýčkejte si své zuby, ať jsou pravé, nebo umělé. Zatímco přemýšlím, jaký „recept“ napsat příště, se mnou a Maxem se mějte fajn. Hezký den vám všem!

Napsal Jana Fialová

Jsem odbornicí v oblasti stomatologie s více než 15 lety praxe. Pracuji v renomované klinice v Brně, kde svým pacientům poskytuji špičkovou péči. Specializuji se na odontologii a zubní hygienu. Ráda sdílím své odborné znalosti a tajemství účinné péče o zuby. Mimo práci si také užívám psaní odborných článků a blogů na téma orálního zdraví.