Co je třeba vědět o tetracyklinových zubech

Co je třeba vědět o tetracyklinových zubech

Co to jsou tetracyklinové zuby

Jedným z velkých témat v oboru zubního lékařství, o kterém se velmi často hovoří, jsou tetracyklinové zuby. Ale co všechno o nich vlastně víme? Jaký jsou přesně jejich příznaky, příčiny a jak se s nimi léčit? Tetracyklinové zuby, jak už z názvu vyplývá, jsou zuby, které byly obarveny tetracyklinovými antibiotiky. Tetracykliny jsou širokospektrální antibiotika, které mají schopnost vázat se na vápník v kostech a zubech, což může vést k jejich postupnému obarvování.

Vznik tetracyklinových zubů

Proces vzniku tetracyklinových zubů začíná už na samém počátku – během těhotenství. Pokud je těhotná žena vystavena tetracyklinům, mohou se tyto léky dostat do plodu a ovlivnit tak vývoj zubů. Stejný efekt může nastat u malých dětí, kterým jsou tetracykliny podány v průběhu doby, kdy jejich zuby teprve rostou. Přestože je naštěstí dnes již tetracyklin v těchto stádiích života omezován, stále se setkáváme s lidmi, kteří mají zuby obarvené tetracykliny.

Jak vypadají tetracyklinové zuby

Na tetracyklinových zubech lze pozorovat charakteristické znaky. Zuby postižené tetracykliny mají zpravidla nepřirozeně žlutou až hnědou barvu, která je nápadně odlišná od zdravé bělosti normálních zubů. Barva se může také lišit v závislosti na stupni poškození zubů tetracyklinem. Navíc tato barva není jen na povrchu zubu, ale proniká do hloubky zubu, což komplikuje její odstranění.

Možnosti léčby tetracyklinových zubů

Je jasně nemožné, aby se tetracyklinové zuby samy od sebe zlepšily. Jejich barvení je trvalé a vyžaduje lékařský zásah. Jednou z možností léčby je bělení zubů, ale bohužel tato metoda nebude fungovat u všech pacientů. To proto, že jak jsem již zmínil výše, tetracykliny obarvují zub do hloubky, takže proces bělení, který ovlivňuje především povrch zubu, nemusí mít požadovaný efekt.

Vybrané metody léčby

Jednou z účinných metod jsou keramické nebo kompozitní fasety. Tyto fasety se připevňují na přední stranu zubu a do značné míry maskují nepříjemné obarvení zubů. Další možností je použití korunek, které dokáží zakrýt celý zub a tak účinně skrýt všechny stopy po tetracyklinu.

Jak se vyhnout tetracyklinovým zubům

Prevence je vždy lepší než léčba. A stejně to platí i pro tetracyklinové zuby. Jelikož je hlavní příčinou jejich vzniku právě užívání tetracyklinových antibiotik v určitých životních obdobích – před narozením a v mládí – je nejlepší prevencí vyhnout se užívání těchto léků v těchto kritických obdobích.

K tetracyklinovým zubům mám také osobní příběh. Jako malý jsem byl velmi nemocný a lékaři mi předepsali tetracyklinová antibiotika. Bohužel to mělo za následek obarvení mého chrupu. Ačkoliv to bylo zpočátku frustrující, nakonec mě to přivedlo k mé současné práci. Moje zkušenost mě obohatila o poznání a tak dnes mohu sdílet tuto zkušenost s vámi a pomoci vám porozumět tetracyklinovým zubům a jejich léčbě.

Více informací o této problematice a možnostech spojených s tetracyklinovými zuby můžete najít v mé další práci, kterou najdete na mém blogu. Sledujte mě a buďte informováni! Máte také nějaké zkušenosti s tetracyklinovými zuby? Pokud ano, podělte se o ně se mnou a s ostatními čtenáři v komentářích pod tímto článkem.

Napsal Jan Novotný

Jsem stomatolog se specializací na péči o dětské zuby. Svůj čas rád věnuji psaní článků o stomatologii a péči o zuby, abych pomohl lidem lépe rozumět důležitosti ústní hygieny. Když nejsem v ordinaci nebo za klávesnicí, najdete mě pravděpodobně na výletě s manželkou a dcerou nebo fotografování přírody.