Kdo má fazety?

Kdo má fazety?

Co jsou to fazety?

Možná za to může můj záliba v kávě, můj skrytý talent na zírání televize místo cvičení, nebo možná moje náklonnost k večernímu pohčádkování s dětmi. Ale jakmile jsem se téměř přiblížil k padesátce, začal jsem se cítit jinak. Jistá věc, která mě nepřehlédnutelně upoutala, byla odraz zubů v zrcadle. A přestože jsem v minulosti slyšel o dentálních fazetách, okamžitě se mi neblyštily moje zuby jako ve filmu. Rozhodl jsem se tedy prozkoumat, co přesně fazety jsou a kdo by je mohl mít.

Fazety jsou tenké dílky korunek nařezané z keramiky nebo kompozitu, které se aplikují na přední stranu vašich zubů. Budeme-li se bavit v laických termínech, je to jako malá paruka pro vaše zuby - jen o mnoho trvanlivější a snad i elegantnější. Fazety se používají hlavně na přední zuby - na těch, které jsou nejviditelnější. Protože v zásadě kryjí vše, co je za nimi, jsou ideální pro maskování drobných nedokonalostí, jako jsou odrazy, vady nebo zakrslé zuby.

Proč by někdo chtěl fazety?

Minulý měsíc jsem se sešel s přítelem z dětství, Markem. Po vyslechnutí mého divokého monologu o zubech se Mark začal smát a pak na mě zíral. "Lukáši, máš snad fazety?" zeptal se. Přiznám se, že jsem byl chvíli beze slov. Místo toho jsem mu ukázal obnažené zuby ve stylu reliéfu komiksu. A pak mi světlo dopadlo do hlavy. Proč by někdo chtěl fazety?

V první řadě jsou fazety fantastické pro ty, kdo chtějí změnit tvar nebo velikost svých zubů. Možná máte jeden zub, který je o něco menší než ostatní a chcete ho zvětšit. Nebo možná jsou vaše zuby nepravidelně tvarované a chcete, aby vypadaly rovnomerně. Fazety vám mohou pomoci vytvořit zuby té skoro hollywoodské symetrie, o které jste vždy snili.

Co očekávat, když si nechám udělat fazety?

Musím se přiznat, že ačkoli jsem se zeptal Marka, jestli mám fazety, ani jsem přesně nevěděl, jak vypadají. To mě přivedlo k další věci: Co můžu očekávat, když si nechám udělat fazety?

Cesta k získání fazet začíná návštěvou u stomatologa na konzultaci. Stomatolog zkontroluje vaše zuby, posoudí jejich kvalitu a zdraví a určí, zda jste vhodný kandidát pro fazetovou terapii. Pak si s vámi projdou různé styly a velikosti fazet, které by pro vás byly nejlepší. Při výběru fazet vám může pomoci rozhodovací proces, který vezme v úvahu vaše celkové zdraví, věk, anatomii úst a další faktory.

Údržba fazet

Po instalaci fazet mi bylo doporučeno, abych se vůbec nepracoval s ohledem na péči. Stejně tak bylo Markovi, když se jeho zuby dočkaly fazetového "upgrade". I tady je klíčový fakt. I když jsou fazety nádherné a mohou dramaticky zlepšit vzhled vašich zubů, stále potřebují péči, jako by byly skutečné.

Ačkoli jsou fazety odolné, nejsou nezničitelné. Klasickou údržbu fazet tvoří čištění zubů dvakrát denně a použití dentální nitě a ústní vody. Důležité je také navštěvovat zubního lékaře pravidelně na kontroly a čištění.

Jdou fazety odstranit?

S přáteli jsme se nedávno pustili do diskuze, zdali jsou fazety permanentní nebo je lze odstranit. Musím přiznat, že jsem dříve věřil v mýtus, že fazety jsou trvalé a nejdou odstranit. Ale to není pravda.

Fazety jsou navrženy tak, aby vydržely dlouhá léta, ale nejsou navždy. Pokud je třeba, fazety lze odstranit a nahradit novými. Nicméně, to není proces, který byste chtěli postavit na denní pořádek.

Takže, pokud jste jako já a váš zubní odraz v zrcadle už pro vás není tím, čím býval, možná byste měli zvážit fazety. Je to skvělý způsob, jak obnovit svůj úsměv a zlepšit své sebevědomí. A kdo ví, třeba se vám líbí tolik, že vás přátelé začnou "obviňovat" z jejich použití.

Napsal Viktor Kovařík

Jsem specialistou na stomatologii s více než desetiletou praxí v Plzni. Rád pomáhám lidem s péčí o jejich zuby a vždy se snažím poskytovat nejlepší možnou léčbu mé pacienty. Mimo svou praxi jsem také autor článků o péči o zuby a orálním zdraví. Mé články zahrnují praktické tipy pro správné čištění zubů, prevenci zubního kazu a další důležité aspekty ústníhy zdraví.