Dentální zrcátko: Jak ho používat pro kontrolu stavu zubních implantátů

Dentální zrcátko: Jak ho používat pro kontrolu stavu zubních implantátů

Kdo potřebuje dentální zrcátko a proč?

Ve světě zubní hygieny existuje nekonečné množství nástrojů, které nám pomáhají udržovat naše zuby a dásně v co nejlepším zdravotním stavu. Jeden takový nástroj, o kterém se hodně mluví, je dentální zrcátko. Osobně jsem od něj byla zpočátku skeptická. "Proč bych potřebovala dentální zrcátko?," ptala jsem se sama sebe, když mi ho poprvé doporučil dentista. Ovšem po krátkém používání jsem zjistila, že je to opravdu užitečný nástroj, který mi umožňuje kontrolu stavu mého zubního implantátu a také ostatních zubů.

Výhody používání dentálního zrcátka v domácím prostředí

Dentální zrcátko může být náramně užitečné, pokud máte zubní implantáty. S takovým drobným nástrojem se můžete podívat na místa, která byste jinak neviděli. To je případ implantátů. Namísto dohadování, zda je vše v pořádku, můžete jednoduše vzít zrcátko a podívat se tam. S touhle rutinou jsem začala poté, co mi byl implantát nasazen a musím říci, že jsem od té doby mnohem klidnější. Control freak jaký jsem, vím, že je vše v pořádku a nemusím se obávat negativních překvapení při další návštěvě u dentistry.

Jak správně používat dentální zrcátko?

Přiznám se, že moje první pokusy o použití dentálního zrcátka byly dost rozpačité. Nepodařilo se mi vidět nic za prvním zubem a jen jsem zmateně zírala do svého vlastního jazyka. Ale opět, nenechte se odradit. Jde to, věřte mi. Vypláchněte si ústa vodou, uklidněte se a zkuste zrcátko pověsit tak, aby svítilo dozadu do úst jak možná nejdále. S trochu praxe se vám podaří vidět všechny kouty úst a do detailu zkontrolovat zubní implantát i ostatní zuby.

Důležitá údržba dentálního zrcátka

Můžete mít nejlepší dentální zrcátko na světě, ale pokud ho neudržujete v čistotě, je zbytečné. Mytí zrcátka je stejně důležité, pokud ne důležitější, než čištění zubů. Představte si, že byste si čistili zuby špinavou kartáčkem! To byste přece nedělali. Proto je nutné nezapomínat na čištění svého dentálního zrcátka po každém použití. A mějte na paměti, že čistotu zrcátka ocení nejen vaše zuby, ale také papoušek Pepík, který má na zrcátka slabost a rád se na ně dívá. Poté, co uviděl, jak čistím své dentální zrcátko, po něm začal skákat a chtěl ho také, takže jsem mu musela koupit jeho vlastní miniaturní verzi.

Dentální zrcátko jako součást pravidelné zubní rutiny

Teď, když už víte, proč a jak používat dentální zrcátko, je čas přidat ho do své každodenní zubní rutiny. Po čištění zubů a mezizubních prostor si udělejte malou prohlídku úst tímto zrcátkem. Můžete tak zjistit, zda nedošlo na zubech k nějaké změně oproti obvyklému stavu, zda je implantát na svém místě a nebo se pro jistotu ještě jednou přesvědčit, že jste opravdu vyčistili všechny mezizubní prostory. Tím, že tento nástroj začnete pravidelně používat, si zachováte zdravé zuby a budete mít stále pod kontrolou stav svého zubního implantátu.

Dentální zrcátko: nutnost nebo luxus?

Na závěr je nutné dodat, že ačkoli dentální zrcátko může vypadat jako zbytečná vychytávka, v praxi se jedná o velmi praktický nástroj pro každého, kdo má zubní implantát nebo se o své zuby chce starat co nejlépe. Takže pokud jste na začátku své cesty se zubním implantátem nebo pokud jen hledáte způsob, jak zlepšit svůj zubní režim, doporučila bych vám přidat dentální zrcátko do vašeho zubního arzenálu. Důležité je nenechat se odradit prvními neúspěšnými pokusy a pracovat na své technice. Připomíná mi to když jsme s dcerou Adélkou zprovozňovali její první bicykl. První jízdy byly dost neohrabané, ale nevzdala to a postupem času se naučila jezdit jako profík. Stejně tak bude i s vaším ovládáním dentálního zrcátka, věřte mi. A kam až vás to dovede?

Napsal Helena Nováková

Jsem praktická stomatoložka a pracuji ve vlastních stomatologických prostorách v Brně. Specializuji se na preventivní péči a konzervativní stomatologii. Ráda se věnuji psaní blogů na téma péče o zuby, kde sdílím své praktické zkušenosti a rady jak udržet zuby a dásně zdravé. Mezi kolegy i pacienty jsem uznávaná pro svůj citlivý a empatický přístup. Věřím, že správná péče o ústní dutinu je klíčem k celkovému zdraví organismu.