Cena neviditelných rovnátek a možnosti jejich použití

Cena neviditelných rovnátek a možnosti jejich použití

Pokrok v ortodoncii: zázraky neviditelných rovnátek

Bylo to jako včera, když jsem se dívala do zrcadla a přemýšlela, jak moc se mi nelíbí má neuspořádaná přední zoubky. Vzpomínám si, jak Vás Lída, pochopitelně s dětskou upřímností, řekla, že můj úsměv vypadá "trochu jako puzzle". No, děti vám vždy řeknou pravdu, že? A tak jsem se rozhodla pro proměnu. Ale nenechte se mýlit, nebylo to jen o estetice – neuspořádané zuby mohou způsobit i další zdravotní problémy. A jako rozumná maminka jsem chtěla i předat Lídě ponaučení, že se o sebe musíme umět postarat. A v dnešní době to naštěstí můžeme dělat i s minimálním narušením našeho vzhledu, díky neviditelným rovnátkům.

Také moje cesta k neviditelným rovnátkům nebyla jednoduchá. Přece jen, i když jsem o nich slyšela nějaké ty základní informace, bylo toho o tolik víc k zjištění. Kolik stojí? Je to bolestivé? Jak dlouho je budu muset nosit? Kolik času bude chtít péče o ně? A hlavně – budu vypadat jako teenager, což přes svou mladistvou duši už bohužel nelze říci o mém fyzickém věku. Návštěvy u ortodontisty, vyšetření, návrh léčby, ale i nekonečné množství otázek mé rodiny. "Mami, proč se ti to dělá, když to nikdo neuvidí?" Lída byla vážně fascinovaná celým konceptem neviditelných rovnátek. Řekla jsem jí, že je to kouzelnický trik pro dospělé, aby si mohli opravit zuby, a přitom je nikdo nevidí. No, málem se mi začala smát, ale přece jen, děti milují kouzla, a tak jsem měla v tomto aspektu od dcerky pochopení. Ano, neviditelná rovnátka jsou trochu jako magie moderní doby.

Jak fungují neviditelná rovnátka?

Náš Maxik, náš miláček pes, asi tak úplně nepochopil, proč zas a znova donáším zbytečky plastu od ortodontisty, ale věřím, že jestli se mi podaří v těchto několika odstavcích objasnit, co to vlastně neviditelná rovnátka jsou a jak fungují, tak bude vědět víc než náš čtyřnohý rodinný člen. Neviditelné rovnátka, nebo chcete-li clear alignery, jsou průhledné plastové formy, které se perfektně hodí na vaše zuby a pomáhají jim postupně přemístět do správné pozice. V podstatě vám váš ortodontista vytvoří celou sérii těchto alignerů, každý o něco málo jinak tvarovaný, aby vaše zuby postupně dosáhly vytoužené dokonalosti. Je to jako sledovat postup při rozkládání Babušky – jedna malinká změna za druhou a nakonec máte perfektní výsledek.

Princip fungování je celkem jednoduchý. Nosíte je po většinu dne, obvykle 20–22 hodin, a můžete je vyjmout, když jíte nebo si čistíte zuby. Já jím hodně ovoce, takže nejednou se stalo, že jsem si vyndavala rovnátka i během oběda, abych se mohla pochutnat na čerstvě utržených jablíčkách z naší zahrady. Nezapomeňte, s jablky je to trochu hazard – pevné a křupavé, ne vždy jsou nejlepšími přáteli s jakýmkoli typem rovnátek. Času stráveného bez nich by mělo být minimum, aby terapie byla efektivní. A jak to tedy s těmi alignery chodí? Každé dva týdny dostanete nový pár, který bude zase o fraction jiný a bude pokračovat v tom magickém procesu redukce mezer mezi zuby nebo rovnání těch, co jsou nakřivo.

Ceny neviditelných rovnátek na českém trhu

Uff, a teď k tomu, co vám asi vrtá v hlavě stejně jako tenkrát vrtačka u zubaře – jaká je vlastně cena těch neviditelných rovnátek? O ceně se mluví hůře než o politice u nedělního oběda s rodinou, ale je důležité vědět, do čeho jdete. Neviditelná rovnátka nejsou nejlevnější hračkou na trhu. Ceny se mohou pohybovat od 40 tisíc až k více než 100 tisíc korun v závislosti na tom, jak komplikovaný váš případ je, jak dlouho bude léčba trvat a na tom, jaký typ alignerů si zvolíte. Existují různé značky a každá má své plusy a mínusy. V Brně jich máte hned několik na výběr.

Někdy se mohou objevit i akce, takže oči otevřené, kdo hledá, najde! Nicméně, je dobré mít na paměti, že neviditelná rovnátka jsou dlouhodobá investice do vašeho zdraví a krásy. Vzpomeňte si, jak jsem psala, že kouzla nejsou jen pro děti? Tak tady máme dospělácké kouzlo, které stojí za investici. Ale upřímně, pokud přemýšlíte o cestě za rovnátka a přemýšlíte, jestli to za to stojí, já bych řekla rozhodně ano! Vzpomeňte na to puzzle, které jsem měla ve tváři ještě před rokem. Dneska mám úsměv jako z reklamy, a i když to stálo pár korun navíc z rodinného rozpočtu, moje sebevědomí vystřelilo do stratosféry – bezpečná investice, řekla bych. A mám jeden bonus – když máte neviditelná rovnátka, nemáte chuť jíst sladkosti. A to už je přínos i pro postavu, nejen zuby.

Různé typy neviditelných rovnátek

Tak jako si můžete vybírat mezi různými chutěmi zmrzliny v létě, i v "světě neviditelných rovnátek" máte k dispozici celou paletu možností. Některé jsou jako ta vašlávaná sundae s extra porcí oříšků a karamelu, zatímco jiné jsou více jako váš obyčejný nanuk – oba fungují, ale rozdíl v chuťovém zážitku je znát. Máme na trhu například Invisalign, což je takový ten luxusnější sundae – jedna z nejznámějších značek s dlouholetou historií a kvalitou. Pak tu je ClearCorrect, který sice nemá takové jméno, ale může se rovnat v kvalitě a někdy i v ceně. A nezapomeňme na lokální poskytovatele, kteří vyrábějí alignery přímo na míru a mohou být cenově dostupnější.

Existují ale i "no-name" alternativy, které jsou výrazně levnější, ale jak to bývá, s nižší cenou může jít ruku v ruce i nižší kvalita. A pokud si myslíte, že jsem si koupila designové kousky pro své zuby, trefili jste se! Já jsem se rozhodla pro Invisalign, hlavně kvůli jejich reputaci a zkušenostem, které mají. Cítila jsem se u nich v bezpečí, že mi nezničí zuby, a už tenkrát jsem přemýšlela, že pokud to mám mít v ústech rok a více, chci to nejlepší. Ale to neznamená, že ostatní možnosti nejsou dobré. Jako všechno v životě, je to o vaší osobní preference a o tom, co od rovnátek očekáváte. Ještě že mě Max podpořil, ačkoli jsem si jistá, že mu bylo jedno, co mám v puse.

Osobní zkušenost s neviditelnými rovnátky

Je to drsný svět ortodoncie, ale nebojte se, já jsem vaše zkušená průvodkyně! Moje zkušenost s neviditelnými rovnátky byla jako jízda na horské dráze – vzrušující a trochu děsivá, ale stálo to za ten adrenalin. Za prvé, vybrat si ortodontistu bylo jako hledat přítele na seznamce, hodně pokeců, hodně slibů a nedostatek skutků. Když už jsem si ale našla toho pravého – cítila jsem, že moje zoubky jsou v dobrých rukou. Můj ortodontista byl jako Sherlock Holmes – našel každý špatně postavený zubkem a měl plán ho dostat na správné místo.

Proces začíná tím, že dostanete návštěvou u ortodontisty pečlivý sken vašich úst, a taky mi udělali něco, co se nazývá bite-map. To je vlastně 3D mapa vašeho současného uspořádání zubů s predikcí toho, jak budou vaše zuby vypadat na konci. Takže jsem se o několik minut později dívala na virtuální já a přemýšlela, proč nemůžu mít rovnou ten konečný výsledek, ale přece jen, musíme si pro něco dobrého počkat. Nosila jsem alignery, jak už jsem psala, skoro celý den a bylo to na začátku nepříjemné. Řeknu vám, že jídlo s tím na veřejnosti? Zapomeňte. Je to jako se snažit jíst zmrzlinu, když máte kolem pusu zalepenou lepící pásku – prostě to jde těžko.

Ale jak týdny postupovaly, začala jsem si na rovnátka zvykat a staly se součástí mé rutiny. Vyndavala jsem je, když jsem jedla nebo si čistila zuby, a jinak jsem na ně pomalu zapomínala. A pak jsou tady ta překvapivá bonusy – třeba můj snížený příjem sladkostí nebo to, že jsem se naučila pít více vody, protože to je jediné, co můžete s rovnátky v puse pít. A věřte mi, Max se už na ty plastové zbytečky tolik netěšil, když jsem je měla pořád v puse. A to byla vlastně ta největší změna – když vaše rovnátka nekončí jako žvýkač

Napsal Jana Fialová

Jsem odbornicí v oblasti stomatologie s více než 15 lety praxe. Pracuji v renomované klinice v Brně, kde svým pacientům poskytuji špičkovou péči. Specializuji se na odontologii a zubní hygienu. Ráda sdílím své odborné znalosti a tajemství účinné péče o zuby. Mimo práci si také užívám psaní odborných článků a blogů na téma orálního zdraví.