Proč jsou rovnátka tak důležitá pro zdraví zubů

Proč jsou rovnátka tak důležitá pro zdraví zubů

Úvod do světa rovnátek

Dobře, abych vám byl naprosto upřímný, když jsem se poprvé setkal s myšlenkou rovnátek, nebyl jsem zrovna nadšený. Vypadal jsem jako kovový robot z nějakého šíleného sci-fi filmu? Ne, děkuji, nepotřebuju. Ale jak už to tak bývá, život nám často nacpe do pusy ten největší sousto, které jen tak nesežereš. U mě právě takovým soustem byla právě nutnost rovnátek.

Moje zábava za celou tu partie ale přišla, když mi můj zubař prozradil, že rovnátka nejsou jenom o tom mít "Hollywoodský" úsměv. Ne, jsou o mnohem, mnohem víc. Jdeme na to!

Jak rovnátka ovlivňují vaše zdraví

Tak vypadá, že to se mnou čeká slušná jízda. Kdo by si myslel, že taková malá kovová záležitost může mít tak obrovský dopad na naše zdraví? Ale ano, média nám často podsouvají myšlenku, že rovnátka jsou jen o estetice, ale skutečnost je jiná.

Rovnátka jsou v první řadě o zdraví našich zubů. Když máte křivé nebo nesprávně poskládané zuby, může to vést ke komplikacím jako jsou bolesti čelisti, zánět dásní a dokonce i ztráta zubů. A to už není taková sranda, co?

Zažil jsem to na vlastní kůži. Měl jsem tak zkřivený zub, že mi prakticky znemožňoval správně se stravovat. A tak nějak jsem si uvědomil, že bych měl přenastavit priority. A víte co? Stálo to za to.

Rovnátka a celkové zdraví

Zajímavá věc na tom celém je, že rovnátka neovlivňují jenom naše zdraví zubů. Pokud máte špatné postavení zubů, může to vést i k celkovým zdravotním potížím. Představujete si, jak by to bylo mít stále bolesti hlavy, bolesti uší nebo soustavně drhnout zuby o sebe? No, pokud máte špatné zařazení zubů, je to možné.

Takže, pokud jste někdy měli pocit, že se vám z rovnátek doslova zamlžuje výhled, vězte, že výhled na zdravé tělo je mnohem jasnější.

A to je to, co mám na rovnátkách nejraději. Ano, mohou být nepohodlné, občas i bolestivé. Ale věřte mi, když říkám, že je to cena za vaše zdraví, kterou stojí za to zaplatit.

Prevence je lepší než léčba

Opravdu se mi líbí toto rčení. Prevence je klíčová. Když se jedná o zuby, není to jiné. S rovnátky můžete předejít mnoha věcem. Můžeme předejít zánětům dásní, kazu, a dokonce i ztrátě zubů.

Některé z těchto věcí jsem prošel. Ať už se jedná o krev v záchodové míse nebo o zánětlivé dásně, to je opravdu nepříjemné. Takže ano, důležitost rovnátek na zdraví zubů je nesmírná.

Rovnátka a jejich ovlivnění sociálních vztahů

Musím říci, že rovnátka nám také dávají výjimečnou sociální sílu. Když jsem poprvé dostal rovnátka, myslel jsem si, že jsem odsouzen k tomu, abych byl po zbytek svého života kroužkovaný. Ale postupem času jsem si uvědomil, že mé rovnátka nejsou limitující faktor. Byl jsem stále stejný Jiří, jenom s několika kovovými přísadami v ústech.

A pak je tu i ta věc s Ilonou. Ilona je moje milovaná manželka, která mě miluje za to, co jsem. Mohl bych mít zuby jak z filmu The Predator a ona by mi stále říkala, jak jsem krásný. A to je to, o čem je život. Rovnátka nemají vliv na naše citové svazky. Nikdy nenechte nějakou malou fyzickou změnu ovlivnit, jak o sobě myslíte.

Rovnatka: Investice do budoucnosti

A pak je tu tato věc: Rovnátka jsou investicí do budoucnosti. Ano, jsou drahé. Ano, mohou být nepohodlné. Ale pokud se podíváte na dlouhodobý dopad, který mohou mít na vaše zdraví, je to opravdu minimální. Když jsem se poprvé dozvěděl, kolik mě bude rovnátka stát, skoro jsem omdlel. Ale pak jsem si uvědomil, že je to opravdu investice do mého zdraví.

Každý z nás chce žít dlouho a zdravě. A pokud máte rovnátka, jste na dobré cestě. Takže příště, když se budete dívat do zrcadla a uvidíte své zbrusu nové rovnátka, nebuďte na sebe příliš tvrdí. Pomyslete na to, jak moc jste učinili pro své zdraví. A pak se usmějte. Protože ten úsměv, to je to, na co se vám všichni budou dívat.

Napsal Jiří Suchánek

Jsem stomatolog se specializací na prevenci zubního kazu. Působím v Ostravě, kde pečuji o úsměvy našich klientů. Když nejsem v práci, trávím čas se svou rodinou nebo se věnuji svým koníčkům, například běhání nebo psaní o tom, jak se starat o zuby. Moje práce je moje vášeň a snažím se neustále se vzdělávat, aby mé služby byly na nejvyšší možné úrovni.