Prasklá zubní sklovina: jaké jsou možnosti léčby?

Prasklá zubní sklovina: jaké jsou možnosti léčby?

Úvod do problému prasklé zubní skloviny

Řeknu to přímo: prasklá zubní sklovina je problém, kterým se raději nezabýváme, dokud se s ním nesetkáme. Což je trochu nelogické, zvláště vzhledem k tomu, že právě zuby si uživáme po celý den, každý den. Při jídle, při úsměvu, dokonce i když nervózně koušeme tužku při řešení sudoku. Ach jo, tak tohle zrovna není ta nejjednodušší situace.

Měla jsem to "štěstí", že jsem se s touto situací setkala já sama. Maminka se vždycky snažila udržovat můj úsměv bílý a zdravý, ale jak říká Pepík, můj papoušek, "nikdy nevíš, co ti život přinese". A tentokrát mi přinesl prasklou zubní sklovinu. Ale nezoufejte, na každý problém je řešení a já se o ně s vámi ráda podělím!

Identifikace prasklé zubní skloviny

Každý z nás zažívá občasnou bolest zubů. Ale jak můžeme rozeznat, zda máme prasklou sklovinu? Hlavním příznakem jsou prudké, ostré bolesti, které se objevují při žvýkání nebo konzumaci teplých nebo studených potravin a nápojů. Dalším indikátorem může být citlivost na sladké. Pokud máte takové potíže, rozhodně doporučuji návštěvu stomatologa.

Co způsobuje praskání zubní skloviny?

Existuje několik příčin prasklé zubní skloviny. Může to být důsledek neopatrného kousání do tvrdých předmětů, nedostatku fluoridu nebo třeba bruxismu (nekontrolovaného škřípání a stisku zubů).

A věřte mi, u mě to bylo kombinací všeho. Když mám stres, Pepík mi říká, že škřípu zuby tak hlasitě, že se ani neodváží zpívat svoji oblíbenou píseň (a to je pro papouška hodně silná káva!). A občas, když sleduju detektivky, tak jím popcorn tak rychle, že chudák zuby ani nestíhají. A fluoridu? No, kdo by si pamatoval na fluorid, když máte dítě, papouška a blog, že?

Léčba prasklé zubní skloviny

Když jsem zjistila, že mám prasklou sklovinu, byla jsem zděšená. Ale místo toho, abych se hroutila, jsem se rozhodla zjistit, jakými způsoby se dá tento problém řešit. Moje cesta za zdravím zubů vedla přes několik různých metod.

Plombování a korunky

Plombování a korunky patří k základním metodám léčby prasklé zubní skloviny. Plombování je proces, při kterém se prasklina vyplní speciální pryskyřicí. Při použití korunky se zub obalí kovovým nebo porcelánovým obalem, který nahrazuje sklovinu a zabraňuje dalšímu praskání.

Endodontická léčba

Endodontická léčba, známější jako ošetření kořenových kanálků, je využívána v případech, kdy prasklina dosáhla až k zubní dřeni. Proces zahrnuje odstranění nervu a dřeně zubu a následné vyplnění kanálků. Je to trochu drsnější metoda, ale v řadě případů velmi účinná.

Výplně a náhrady

Pokud si zub necháte vytrhnout, může se místo něj umístit implantát, most, nebo to může být řešeno protézou. Výběr nejvhodnější metody vám doporučí váš stomatolog, vše záleží na konkrétní situaci.

Prevence praskání zubní skloviny

Samozřejmě, nejlepší cestou je prevence. Stále zvládám svou tendenci k škřípání zubů a podnikla jsem několik kroků, abych zajistila, že se mi prasklá zubní sklovina už nikdy nevrátí. Zde jsou některé tipy, které by vám mohly pomoci:

  • Pravidelně navštěvujte zubního lékaře.
  • Používejte zubní pasty a ústní vody s vysokým obsahem fluoridu.
  • Limitujte konzumaci kyselých a sladkých potravin a nápojů.
  • Nevyhýbejte se procedurám, jakými jsou například fluoridační kúry nebo profesionální čištění zubů.

Konečné myšlenky

Život s prasklou zubní sklovinou není zábava. Já jsem prošla tím nejhorším a věřte mi, není to nic, co byste chtěli zažít. Ale pokud se ocitnete v této situaci, mějte na paměti, že existuje mnoho možností léčby. A pamatujte - prevence je vždy nejlepší řešení.

Mám na sebe hrdost, že jsem se s tímto problémem vypořádala, a teď mám radost, když usmívám na svou malou dceru Adélku a mohu jí ukazovat svůj krásně zdravý úsměv. A Pepík? Ten si užívá klidu bez mého škřípání zubů a konečně může zpívat svoji píseň bez přerušení!

Můj příběh je důkazem, že i s prasklou zubní sklovinou se dá důstojně žít. A pokud se budete držet mého poradce, věřím, že se s tímto problémem vypořádáte tak dobře jako já.

Napsal Helena Nováková

Jsem praktická stomatoložka a pracuji ve vlastních stomatologických prostorách v Brně. Specializuji se na preventivní péči a konzervativní stomatologii. Ráda se věnuji psaní blogů na téma péče o zuby, kde sdílím své praktické zkušenosti a rady jak udržet zuby a dásně zdravé. Mezi kolegy i pacienty jsem uznávaná pro svůj citlivý a empatický přístup. Věřím, že správná péče o ústní dutinu je klíčem k celkovému zdraví organismu.