Co se dělá s kazem?

Co se dělá s kazem?

Úvod do světa kazů

Jistě se každému z nás na zubech někdy vytvořil kaze. Ano, ty malé bílé, žluté nebo dokonce černé skvrnky, které se objevují na zubech a mohou způsobovat nepříjemnosti při jídle, mluvení či úsměvu. Tak co s nimi děláme? Když jsem byla malá, myslela jsem, že jsou to malé zubní skřítky, které mi chtějí ublížit. Představovala jsem si, jak se mi tam usadili a chtějí mi zničit zuby. Jakub mi jednou dokonce vymyslel příběh o skřítkovi Kazíkovi, který se usadil na mé zadní zubě. Byl to velmi vtipný příběh, který mě naučil důležitosti ústní hygieny.

Odkud se kazy berou?

Mnoho lidí si myslí, že kazy se objevují jen tak z ničeho nic. Ovšem ve skutečnosti za jejich vznikem stojí široké spektrum faktorů, mezi které patří nedostatečná ústní hygiena, konzumace příliš sladkých potravin a nápojů, rozmanitost naší stravy a spousta dalších faktorů. Stručně řečeno, kazy vznikají, když se na našich zubech začne hromadit plak, což je tenký, lepkavý film bakterií, které produkují kyseliny ničící zubní sklovinu. Pokud nenecháme zuby čistit u zubního lékaře nebo si je nečistíme správně sami, může dojít ke vzniku kazů.

Identifikace kazů

Kaz je sice malý, ale může způsobit spousta potíží. V počátečních fázích se kazy mohou jevit jako malé bílé, žluté nebo černé skvrny na zubech. Jakmile si však začnete všímat bolesti nebo citlivosti v dané oblasti, může to být znamení, že se kaze již přeměnil na děru. Existuje několik způsobů, jak identifikovat kazy. Jedním z nich je pravidelná kontrola u zubního lékaře. Také se doporučuje pravidelně kontrolovat si zuby před zrcadlem. Pokud si všimnete nějaké změny, hned se obraťte na svého zubního lékaře.

Prevence kazů

Prevence kazů je mnohem lepší než jejich léčení. Začít lze jednoduchým krokem - pravidelným čištěním zubů. Odborníci doporučují čistit si zuby dvakrát denně po dobu dvou minut. Kromě toho je také důležité pravidelně vyměňovat kartáček na zuby a používat zubní nit. Pokud máte nějaké obtíže, můžete využít speciálních ústních vod nebo zubních past se zvýšeným obsahem fluoru, které pomáhají chránit zuby před kazem. A samozřejmě, nikdy byste neměli vynechat pravidelnou kontrolu u zubního lékaře!

Léčení kazů

Pokud již máte kaze, nezoufejte. Kaz se může léčit různými způsoby, záleží na jeho velikosti a umístění. Jeden z nejběžnějších způsobů léčby kazů je plombování, při kterém zubař nejprve odstraní postiženou část zubu a poté ji vyplní speciální hmotou. Pokud je kaze již hodně pokročilý a zasahuje do nervu, může být nutná endodontická léčba, známá též jako ošetření kořenových kanálků. Ve vážných případech může být nutné zub odstranit. Každý případ je ale individuální, proto je důležité konzultovat postup s odborníkem.

Co si vzít z mého příběhu?

Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba, a to platí i v případě zubního zdraví. Jakub a já jsme se to naučili tvrdou cestou. Když jsme se stěhovali do našeho nového domu v Ostravě, byli jsme natolik zaměstnáni, že jsme úplně zapomněli na naši ústní hygienu. Výsledkem byly četné návštěvy u zubního lékaře a hodně nepříjemných chvil. Od té doby nikdy nevynecháváme čištění zubů a pravidelné kontroly. A našemu papouškovi Hugo jsme našli dokonce papouščí zubní pastu, takže i on se stará o své zubní zdraví!

Napsal Kamila Pleskotová

Jsem odborníkem na stomatologii a praxi mám už několik let. Díky své práci a odborným znalostem pomáhám lidem dosáhnout zdravého úsměvu. Kromě toho, ráda píšu o péči o zuby a sdílím své tipy a triky na svém blogu. Věřím, že správná péče o zuby je klíčem k celkovému zdraví. Práce mi přináší obrovské uspokojení a motivaci vzdělávat se v oblasti stomatologie i nadále.