Péče o keramické rovnátka: Nejlepší tipy a triky pro zdravý úsměv

Péče o keramické rovnátka: Nejlepší tipy a triky pro zdravý úsměv

Úvod do péče o keramické rovnátka

Každý, kdo nosil nebo nosí rovnátka, ví, že péče o ně je klíčová nejen pro jejich funkčnost, ale i pro naše celkové zdraví ústní dutiny. A jestli máte tu čest s keramickými rovnátky, určitě víte, že si zaslouží zvláštní pozornost. Vítejte ve světě, kde se každý kousek jídla zdá být mašinfírem, který se snaží zůstat co nejdéle skrytý mezi bráckami. No dobrá, možná to není úplně válka každý den, ale připravit se na pravidelné čištění a údržbu vašich keramických rovnátek by mělo být pro vás stejně samozřejmé jako umytí rukou. Přesně tak, "rostoucí perla" mezi drátky potřebuje vaši lásku a péči. Ale nebojte, není to žádná vesmírná věda, jen pár triků a zásad, které vám tu vykreslím v plných barvách. A ani nebudete potřebovat magisterský titul z ortodoncie, slibuju.

Jak čistit keramické rovnátka

Nemylte se, čištění keramických rovnátek není o nic jednodušší než matika ve čtvrté třídě, což z velké části platilo pro všechny druhy rovnátek. Ale nebojte, ukážu vám finta-fiky, které vám to zjednoduší. Základ tvoří dobrý zubní kartáček, nejlépe s měkkými štětinami, a mezizubní kartáček nebo speciální kartáček na rovnátka. Neradobyhspětka, ale ke kartáčku je dobré mít fluoridovou zubní pastu, aby byla péče opravdu královská. Když už se tak namotáte kolem nich jako tančící had, nezapomeňte si dát záležet na každém drátku, zámku i gumce – mám pocit, že ty gumky se zlobí schválně. Vždy byste měli kartáčkovat ze všech možných úhlů, což znamená shora dolů, zleva doprava a jakýmkoliv směrem, kterým zub nerozštěpíte. A to alespoň dvě minuty. Já vím, že byste za tu dobu raději procházelo Instagram, ale vaše zubní korunky vás jednou jistě požehnají.

Interdentální čištění je alpha a omega

Každý, kdo má zkušenost s rovnátky, to zná. Jídlo, které se zastrčí mezi bracky jako drobečky v posteli – nepříjemné a těžko se odstraňují. Máte několik možností, jak tomu předejít. Nejlepší pomocník? Interdentální kartáčky a zubní nit. Jsou to vaši malí kamarádi, co vám posvítí do temných zákoutí mezi zuby a rovnátky a vyčistí to tam, kam se klasický kartáček nedostane. Přiznám se bez mučení: na začátku to nebude hračka a možná si párkrát řeknete, že to není možné. Ale věřte mi, jakmile se to naučíte, budete to dělat skoro ve spánku – jen bacha, ať se neprobudíte s kartáčkem v oku. Používejte interdentální kartáčky minimálně jednou denně, ideálně večer, ale pokud máte pocit, že po obědě cítíte v ústech jako v zahradnickém centru – klidně i častěji.

Význam pravidelných návštěv u ortodonta

Nic proti, ale představa, že bych se něčemu smála a ostatní by tomu nerozuměli, protože na mě koukají přes les zubního plaku, mi nedá spát. Proto byste neměli opomíjet pravidelné kontroly u ortodonta. Ti mají totiž na tyto keramické krásky speciální pohled (a ne, nemyslím ten zamilovaný, ačkoli kdo ví). Enscafe, kontrola rovnátek a přilepšení ortodontického drátu, který se postará o to, aby vaše zuby tancovaly správný tanec. Ortodont nejenže zkontroluje, zda je vše v pořádku a nic se nerozbilo, ale také provede profesionální čištění, které vám doma jen tak nějaký smrtelník nenabídne. A pokud se chystáte říct, že váš strýc Miloš je zubař a má doma křeslo, tak to tedy neberu – chci ortodonta s výhledem na praxi, ne na rodinný oběd.

Co jíst a čemu se vyhnout

Bojujete každý den s tím, co si dát k snídani, obědu nebo večeři, protože se bojíte, že se vaše keramické rovnátka rozzlobí a odmítnou spolupracovat? Nejste sami. Je mi to proti srsti, ale tvrdé bagety, karamelové bonbóny nebo třeba led jsou na seznamu toho, co by váš zubní technik ochotně poslal do kategorie "rovnátka nebezpečná". Na druhou stranu zázvor, jemně nastrouhaná mrkev nebo vařená zelenina jsou jako balzám na duši pro vaše keramické rovnátka. Ano, znamená to sbohem sladkým žvýkačkám a říkám to s těžkým srdcem, ale vaše rovnátka vám poděkují. A když už jsem se zmínila o goodbyích, tak na seznam jde i tvrdé ovoce a zkaramelizované oříšky. Ale nemusíte brečet, existují spousty skvělých receptů, které jsou rovnátkům přívětivé a váš jídelníček tak může zůstat chutný a pestrý. Občas se mi stane, že si dám něco "nevhodného", ale pak rychle masíruju svědomí slibem, že to vynahradím svým keramickým přátelům extra důkladným čištěním.

Boj s diskolorací keramických rovnátek

Opravdu vám chci ušetřit tu hrůzu, když jsem jednou v zrcadle uviděla, že místo krásných bílých keramických rovnátek koukají na mě nějací špinaví vetřelci. Jasně, jedna červená vína a kafe a už vidíte, jak se smějí zubařským vtipům. Klíč ke světlé budoucnosti vašich keramických rovnátek je v prevenci. Udržujte dobré ústní hygienické návyky a snažte se vyhnout nápojům a jídlu, které mohou způsobit skvrny. A pokud váš život bez ranní kávy ztrácí smysl, uvažte nad brčkem, aby alespoň ten největší úder zabarvení minul keramické parťáky obloukem. A když už se nějaké ty skvrny objeví, nebojte se svého ortodonta poprosit o radu nebo o profesionální čištění. Oni to zvládnou a potom můžete zase bez obav vyrazit do světa.

Hydratace a výplach úst

Než začnete zpívat árie ve sprše, měla bych se zmínit o významu hydratace a výplachů úst. Představte si, že vaše ústa jsou jako záhonček a bez vody to prostě nepůjde. Hydratace přece jen pomáhá pracovat slinám na eliminaci bakterií a zbytků jídla, kterých se vaše rovnátka drží jako klíště. A pokud ještě nemáte svou oblíbenou ústní vodu, tak běžte do lékárny jako na startovní čáru maratonu a vyberte si tu pravou. Ale pozor, je to trochu jako s parfémy – ne každá ústní voda sedne každým rovnátkům, takže výběr může trvat. A místo árií ve sprše zkuste zpívat své oblíbené hity při výplachu úst – to zas bude session!

Kdy na potíže s keramickými rovnátky upozornit ortodonta

Ale počkat, než se pustíte do zpívání své oblíbené melodii s ústní vodou, pojďme pokecat o tom, kdy byste měli vytasit telefon a zavolat ortodontovi. Tak především, pokud něco píchá, dráty jsou uvolněné, nebo si zvláštně pobrbláváte kvůli něčemu neobvyklému v ústech, tak nečekejte ani minutu. Stejně tak, pokud si všimnete neobvyklé citlivosti, bolesti nebo jakýchkoliv změn ve struktuře úst, měli byste se objednat. Né, neříkám, že ortodont je kamarád ke kafíčku, ale raději ho vidět častěji než méně. Je lepší se ukázat s malým problémem, než čekat, až se z malého mráčku stane bouře. A když už se objednáváte, tak zapomeňte na SMS – zavolejte. Je to jako s vánočními přáními, SMSka může zazářit, ale hovor dá ortodontovi vědět, že vám na vaší ústní harmonii opravdu záleží.

Závěrem

Pokud jste se dostali až sem, gratuluji – jste na nejlepší cestě stát se mistrem ve světě keramických rovnátek. A přestože se občas cítíte jako gladiátor v aréně, když bojujete se zbytky jídla v bráckách, doufám, že jsem vám povzbuzením a průvodcem v jednom. Přiznávám, někdy si říkám, proč jsem nedostala zuby jako mořský koník (tyhle roztomilé tvory prý vymění zuby během svého života několikrát, bez potřeby obávaných keramických posilováků), ale co už. Držte se těchto rad a vaše rovnátka budou zářit, jako by právě vyšla z ortodontického salonu krásy. A nezapomeňte, že i když vám teď může být otrava nosit rovnátka a ošetřovat je se může zdát jako další povinnost, na konci všeho snažení vás čeká ten nejkrásnější úsměv, o jakém se vám jen snilo. Tak šťastnou cestu a nezapomeňte, že úsměv máte jen jeden – tak o něj pečujte tak, aby se za ním nikdy nemusela skrývat

Napsal Helena Nováková

Jsem praktická stomatoložka a pracuji ve vlastních stomatologických prostorách v Brně. Specializuji se na preventivní péči a konzervativní stomatologii. Ráda se věnuji psaní blogů na téma péče o zuby, kde sdílím své praktické zkušenosti a rady jak udržet zuby a dásně zdravé. Mezi kolegy i pacienty jsem uznávaná pro svůj citlivý a empatický přístup. Věřím, že správná péče o ústní dutinu je klíčem k celkovému zdraví organismu.