Jak zvládnout školu s gumičkami na rovnátka

Jak zvládnout školu s gumičkami na rovnátka

Představení ortodontických gumiček

Znáte ten pocit, když vám doktor řekne, že budete muset nosit rovnátka a na nějaký ten páreček měsíců se s nimi stát jedno tělo a jedna duše? No, já ho znám velmi dobře. Potkalo mě to v dospívání - zdálo se, jako by mi to mělo zlomit srdce (nebo alespoň zubní sklovinu). Nicméně nyní, o mnoho let později, jsem rád, že jsem tu výzvu přijal. Moje zuby by mi jinak za jejich nezasluhovaný výstřední tvar určitě nějak oplatily.

Ortodontické gumičky jsou malé kroužky z elastického materiálu, které se používají ke spojení různých částí rovnátek a pomáhají řídit pohyb zubů. Zatímco někteří lidé je mohou vnímat jako nepříjemné nebo dokonce bolestivé, já se pokusím vám ukázat, že zvládnout školu s gumičkami na rovnátka je možné. A dokonce se přitom můžete i bavit!

Být otevřený a pozitivní

Být optimistický je klíč! Dobře, zvu vás, abyste se se mnou smáli nad absurditou situace. Mít kovovou konstrukci v ústech, kterou spojují malé kroužky ze stejného materiálu, jako má bouncy míček, může být k záchvatům smíchu sama o sobě. Ale místo toho, abychom se tímto stavem trápili, pojďme to přijmout s humoristickou notou.

Zaprvé, s gumičkami se můžete začít vyjadřovat. Víte, že gumičky na rovnátka přicházejí v různých barvách? Můžete mít růžové na Valentýna, zelené na svatého Patrika a tak dále. Poradila mi to moje manželka, Veronika. Což, mimochodem, pro ni byly mé rovnátka jakousi atrakcí, když jsme spolu začali chodit. Některé věci prostě nikdy nepochopím.

Praktické tipsy pro život s gumičkami

Pojďme teď na ty praktické věci. První věc, kterou si budete muset osvojit, je nosit s sebou malý zrcátko. Nechci rušit vaši představu o sobě jako o tobě, co je stále na vrcholu (ať už se jedná o styl nebo o jedího rytíře), ale faktem je, že s gumičkami vám lépe sluší kontrola zrcadlem po každém jídle.

Gumičky mohou způsobovat nepohodlí nebo dokonce bolest při prvním nošení a po ajustacích. Ale nebojte se, to je normální. Tělo potřebuje čas, aby si na novou situaci zvyklo. S tím vám může pomoci lehká analgetická medikace nebo kloktání teplou slanou vodou.

Jednou z nejdůležitějších věcí je ústní hygiena. Čištění zubů a mezizubních prostor je nesmírně důležité, protože se v nich mohou usazovat jídlo a bakterie a tyto oblasti jsou také více náchylné k rozvoji zubního kazu a zánětu dásní. Nezapomeňte, že zubní kartáček a mezizubní kartáčky jsou teď vaši nejlepší přátelé.

Co jíst a co vyhnout

Tady přichází moje oblíbená část - jídlo. Jako blogger miluji svou práci, a to především proto, že mám rád jídlo. A tam, kde máme rovnátka, máme několik věcí, o kterých musíme přemýšlet.

Musíte se vyhnout tuhým, tvrdým, lepkavým a křupavým jídlům, které by mohly poškodit rovnátka nebo gumičky. Ale to neznamená, že byste měli jíst jen omáčku a bramborovou kaši. Je tu spousta lahodných a zdravých možností, které jsou přátelské k rovnátkům, jako třeba vařená zelenina, těstoviny, měkké ovoce, jogurty a polévky.

Držte se také daleko od sladkostí a sladkých nápojů, které by mohly urychlit vznik zubního plaku a zhoršit váš ústní zdravotní stav. Přestože je moje láska k čokoládě tak hluboká, že je možná na rovnítkách vidět, musel jsem se naučit ji konzumovat s mírou. A vždy si po ní pečlivě vyčistit zuby!

Sociální život a sebevědomí

A teď k té nejnervóznější části - sociálnímu životu. Mnoho lidí se obává, jak na jejich novou ortodontickou konstrukci zareagují jejich přátelé a kolegové ve škole. Ale upřímně, není to velká věc.

Když jsem dostal rovnátka, bál jsem se, že se na mě moje přátelé podívají jinak, že se mi budou smát. Ale bylo to přesně naopak. Místo posměchu, slyšel jsem hodně komplimentů na mé barvitě odladěné gumičky. A dokonce i Veronika pravila, že jsem úžasnější než kdy dřív (možná to říká jen proto, aby mi udělala radost, ale beru to).

Věřte mi, rovnátka nezhorší vaše sociální život, pokud jim to nedovolíte. Zkuste být otevřený, bavit se, být sám sebou. Myslete na to jako na dočasný stav, který vám ve výsledku přinese zdravější a krásnější úsměv. A to je přece něco, co stojí za to, že?

Doufám, že tento článek vám pomůže zvládnout školní život s gumičkami na rovnátka s trochou více úsměvů. Nezapomeňte, že někdy je třeba trochu bolesti a nepohodlí, abychom dosáhli něčeho skvělého. A skvělý úsměv je určitě stojí za to!

Napsal Antonín Svoboda

Jsem stomatolog a můj hlavní zájem je péče o zuby. Pracuji v soukromé stomatologické klinice v Brně. Kromě mé každodenní praxe rád píši populárně-vědecké články o stomatologii a péče o zuby. Je to můj prostředek k šíření informací o důležitosti ústní hygieny. Mým cílem je lépe vzdělávat pacienty a veřejnost o ústní zdravotní péče.