Jak vybělit zuby černým uhlím?

Jak vybělit zuby černým uhlím?

V úvodu: mytí zubů černým uhlím?

Očistit si zuby černým uhlím může znít jako protimluv, ale je to technika, kterou mnozí lidé objevili a nyní ji vyzkoušeli. Použití černého uhlí pro očištění zubů mělo původně původ v Ayurvedických praktikách, a dnes je již běžnou součástí domácích zubních rutin mnoha lidí po celém světě. Ještě před tím, než se ponoříme do toho, jak tuto metodu správně využívat, vysvětlím některé základní pojmy a vlastnosti černého uhlí.

Zázračné uhlí: přírodní lék na bělení zubů

Při hovoření o "bělení" zubů černým uhlím, používáme speciální druh uhlí zvaný aktivní uhlí. Jedná se o cruvného výrobku, který se získává z různých druhů dřeva, kokosových skořápek, rašeliny, uhelného dehtu nebo jiných materiálů, které byly vystaveny vysokým teplotám v nepřítomnosti kyslíku. Proces zahřívání vede k vytvoření pórovité struktury uhlí, která je schopna absorbovat toxiny a nečistoty.

Aktivní uhlí je známé svými silnými absorpčními schopnostmi, díky čemuž se stal oblíbenou ingrediencí v mnoha kosmetických výrobcích pro péči o pleť. A stejně jako dokáže vychytat nečistoty z pleti, dokáže je vychytat i z našich zubů. Jeho póry jemně obklopují a odstraňují povlaky a usazeniny, které způsobují zbarvení zubů. To je důvod, proč se černé uhlí stalo velmi populárním přírodním prostředkem pro bělení zubů.

Použití černého uhlí pro čisté a bílé zuby

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak používat aktivní uhlí pro bělení zubů, je použití černého uhelného prášku. Prášek můžete jednoduše smíchat s malým množstvím vody, abyste vytvořili pastu. Tuto pastu si poté načepujete na zubní kartáček a čistíte si zuby stejným způsobem, jako byste používali běžnou zubní pastu. Po vyčištění zubů uhelným práškem je důležité dobře opláchnout ústa, aby se odstranily všechny zbytky uhlí.

S tímto postupem bych vám rád předal svou vlastní zkušenost. Jeden den, po sérii fotografických akcí, jsem si všiml, že můj bývalý perlový úsměv není tak bílý, jak by mohl být. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet tento alternativní způsob bělení zubů. První dny používání černého uhlí byly trochu nepříjemné. Uhlí se dostávalo všude a ústa a zuby mě po použití vypadaly spíše jako po nějaké gotické párty než po čistění. Ale postupem času, když jsem se naučil správně manipulovat s touto černou pastou, začal jsem zaznamenávat pozoruhodné výsledky.

Kde sehnat a jak vybrat kvalitní černé uhlí?

Když jsem se rozhodl začít s touto praťáckou rutinou, jedna z prvních otázek, které mi hlavou proběhly, bylo: "Kde mohu sehnat kvalitní černé uhlí?" Šel jsem tedy na malou výzkumnou výpravu a zjistil, že aktivní uhlí je dostupné v mnoha formách a na mnoha místech. Můžete jej najít v drogerii, lékárně, nebo dokonce objednat online. Je však důležité si pečlivě vybírat, jaký produkt si pořídíte. Kvalita uhlí může být různá a některé z nich mohou obsahovat přídavky nebo plniva, které by mohly být škodlivé. Proto doporučuji hledat čistý, přírodní produkt, který je specificky určen pro ústní hygienu.

Bezpečnostní upozornění a potenciální rizika

Ačkoli černé uhlí může být účinným a přírodním způsobem, jak si vybělit zuby, je třeba vědět, že jeho použití nese i určitá rizika. Jedním z nich je to, že černé uhlí může být příliš abrazivní pro některé typy zubů. Jestliže máte citlivé zuby nebo pokud již máte poškozený sklovinu, mohlo by používání aktivního uhlí zhoršit vaši situaci. Proto je důležité konzultovat vaše plány na čištění zubů aktivním uhlím s vaším zubařem.

Nepochybně, čištění zubů černým uhlím je zážitek, který stojí za vyzkoušení. Je to přírodní, bez chemikálií a mnoho lidí uvádí, že jim to pomohlo dosáhnout bělejších a zářivějších zubů. Avšak jako u každého nového zdravotního nebo wellness trendu, je důležité uvědomit si, že co funguje pro jednoho člověka, nemusí nutně fungovat pro všechny. Představte si moje překvapení, když jsem po týdnu čištění zubů černým uhlím zjistil, že moje zuby jsou bělejší, ale i moje oblečení, vana a umyvadlo jsou pokryty černými skvrnami. Ale hey, vše má svou cenu, že?

Napsal Jan Novotný

Jsem stomatolog se specializací na péči o dětské zuby. Svůj čas rád věnuji psaní článků o stomatologii a péči o zuby, abych pomohl lidem lépe rozumět důležitosti ústní hygieny. Když nejsem v ordinaci nebo za klávesnicí, najdete mě pravděpodobně na výletě s manželkou a dcerou nebo fotografování přírody.