Jak probiha Ordinacni bělení zubů?

Jak probiha Ordinacni bělení zubů?

Proč zvážit ordinacní bělení zubů?

S většinou věcí v životě mám smíšené pocity. Mám raději snídani nebo večeři? Co si mám vyzvednout v květinářství pro manželku? Jen jedna věc je pro mě jasná jak facka. A to je ordinacní bělení zubů. Jednou jsem si dal za úkol oslnit svět dokonale bílým úsměvem, jaký máte možnost vidět ve filmech nebo reklamách na zubní pastu. Proč bych se spokojil s méně, když můžu mít víc, že? Mezi jednotlivými pokusy přiznat porážku mám jednu příhodu od svého kamaráda. Prý on něco takového vyzkoušel a údajně mu to způsobilo hodně nepříjemností. To mě však vůbec neodradilo.

Jak to chodí u zubaře?

Jednoho dne, kdy Max, můj věrný psí kamarád, ulovil svůj oblíbený míček ze sousedova dvorku, jsem se rozhodl vydat na dobrodružnou cestu do světa dokonale bílých zubů. Šel jsem ke svému zubaři a on s úsměvem prohlásil „Jiří, vaše zuby jsou v pořádku, ale pokud chcete bělejší zuby, doporučil bych vám ordinacní bělení.“ Maximálně ostražitý jsem byl, nevěděl jsem, co od toho očekávat. Ale pokračoval jsem v poslušnosti a rezervoval jsem si termín.

Tento proces se skládal ze dvou hlavních částí - přípravky na bělení a speciálního světla. Zubař mi vysvětlil, že jde o kombinaci peroxidu a ultrafialového světla, které prý dokáže zuby vybělit až o několik odstínů. Tvrdil, že celý proces trvá zhruba hodinu a měl jsem pocit, že jde o něco jako kosmickou vědu. Ale hádám, že pokud lidstvo dokázalo poslat člověka na měsíc, proč bychom nedokázali zvládnout proces bělení zubů, že?

Co očekávat od průběhu bělení

Nebylo třeba být nervózní. Celý proces byl úplně bezbolestný. Když jsem ležel v zubařském křesle, nasadil mi zubař gumový chránič, aby mi bělicí gel nezasáhl na dásně. Gel na mých zubech byl nanesen velmi pečlivě a pak přišel čas na magické světlo. Musím přiznat, že mi ten pohled byl trochu komický, když mi zubař nasadil na obličej těch několik lamp, ale nějak jsem to zvládl.

Když jsem z křesla konečně vstal, měl jsem pocit, že moje zuby jsou několikrát světlejší. Bylo to jako kdybych měl nový úsměv. Zubař mi vysvětlil, že v prvních dnech po zákroku je dobré vyhnout se některým potravinám a nápojům, které by mohly způsobit skvrny na zubech. Například káva, červené víno nebo čokoláda. Protože mám rád svou ranní kávu, musel jsem začít pít zelený čaj. A pokud mě znáte, víte, že to pro mě nebyla žádná sranda. Ale musel jsem to udělat, pokud jsem chtěl udržet svůj nový úsměv co nejdelší.

Může mě to bolet?

Podle mé zkušenosti ne. Ale musím zmínit, že některé zdroje uvádějí, že může být mírná citlivost zubů po proceduře. Ale to je docela individuální. Pokud máte citlivé zuby, nebo se bojíte, že něco půjde špatně, raději promluvte se svým zubařem o jiných možnostech bělení zubů. Nicméně můžu říct, že moje zkušenost byla naprosto bezbolestná.

Jak udržovat výsledky bělení

První týden po bělení byl trochu výzva. Musel jsem dopřávat svým zubům relaxaci, takže jsem se vyhýbal potravinám a nápojům, které by mohly zkazit můj nový lesklý úsměv. Ale bylo to jen dočasné. Jakmile byl tento týden pryč, mohl jsem se vrátit k obvyklému jídelníčku.

Kromě toho mi zubař doporučil speciální zubní pastu pro udržení bělosti zubů. Dostupné jsou také speciální ústní vody a další produkty pro ústní hygienu, které přispívají k udržení výsledků. Jeden týden jsem tedy místo kávy pil zelený čaj, ale bylo to jen dočasné.

Mějte na paměti, že i když bělení dává okamžité výsledky, obecně se doporučuje dodržovat určité zásady. Jde například o pravidelné čištění a kartáčování zubů a také občasné návraty k bělení u zubaře. A nehádejte, že jsem raději poslouchal radu svého zubaře než riskovat ztrátu mého dokonale bílého úsměvu.

Napsal Jiří Suchánek

Jsem stomatolog se specializací na prevenci zubního kazu. Působím v Ostravě, kde pečuji o úsměvy našich klientů. Když nejsem v práci, trávím čas se svou rodinou nebo se věnuji svým koníčkům, například běhání nebo psaní o tom, jak se starat o zuby. Moje práce je moje vášeň a snažím se neustále se vzdělávat, aby mé služby byly na nejvyšší možné úrovni.