Citlivost zubů: jaké jsou příčiny a jak ji můžete zmírnit.

Citlivost zubů: jaké jsou příčiny a jak ji můžete zmírnit.
Citlivost zubů: jaké jsou příčiny a jak ji můžete zmírnit.

Citlivost zubů: Můj boj s nepřítelkem číslo jedna

Někdy je to jako by mi někdo vrazil drobnou jehlou přímo do zubu. Znáte to, že? Nepříjemné, bolestivé. Citlivost zubů je něco, s čím se pravděpodobně setkáte v průběhu života. Já osobně jsem narazil na tento problém již ve svých dvaceti. Přišel jsem domů z cukrárny, a jakmile jsem zkusil svůj nový cheesecake, cítil jsem ostrou bolest. Naše láska k sladkostem se nám zkrátka někdy nevyplatí.

Co způsobuje citlivost zubů?

Když jsem strávil několik dní bolestivým žvýkáním, začal jsem se divit: Co může způsobovat takovou citlivost zubů? Nenechte se zmást, není to jen o cukru. Ano, cukr je jedním z pachatelů, ale existují i ​​další faktory. Například kyseliny obsažené v určitých potravinách a nápojích mohou opotřebovat sklovinu na zubech, což způsobí citlivost. Také stárnutí může hrát roli, stejně jako genetika. A nečekejte na laurky, pokud jste kouřák. Kouření zvyšuje riziko citlivosti zubů, což je další důvod, proč odložit cigaretu.

Citlivost zubů a můj životní styl

Zkuste být na večírku a nechat si ujít všechny ty lahodné jídlo, protože víte, že vás poté za to zuby potrestají. To je moje každodenní realita. Ale také mi to pomohlo uvědomit si, že moje strava a životní styl mají přímý dopad na můj orální zdraví. Anna mi pomáhá vyhýbat se potravinám a nápojům, které by mohly zvýšit citlivost mé zubů. A je těžké si stěžovat, když vaří tak skvěle!

Můj zubní lékař je můj nejlepší přítel

Někdy se zdá, že trávím více času u zubního lékaře, než kteréhokoliv jiného lékaře. Ale musím říct, že mi to pomohlo pochopit, jak důležitá je pravidelná orální péče. A jsme na tom spolu se všemi! Pravidelné čištění zubů, nitě a fluoridová ústní voda, to vše hraje roli v boji proti citlivosti zubů.

Prevence je lepší než její léčení

Omlouvám se za klišé, ale je to pravda. Musíme se starat o naše zuby předtím, než se problémy objeví. To znamená pravidelné čištění, vyhýbání se škodlivým potravinám a nápojům a dodržování rutinních návštěv u zubního lékaře. A také, nezapomeňte na vaši kartáček! Tvrdý kartáček může poškodit sklovinu a dásně, což zvyšuje citlivost zubů. Zkuste přejít na měkčí kartáček.

Lepší alternativy pro osvěžení dechu

Takže mi můj zubní lékař řekl, že většina ústních vod na trhu obsahuje alkohol, což může způsobit nebo zhoršit citlivost zubů. Ale nezoufejte, existují lepší alternativy. Vyzkoušel jsem několik ústních vod bez alkoholu a fungují skvěle! Takže můžete mít stále svěží dech bez bolestivých zubů.

End game: zajímavosti a tipy

Když už jde o prevenci citlivosti zubů, mám několik tipů, které mi pomohly a mohly by vám také pomoci. Jeden z nich je použití krému, který obsahuje vysoké koncentrace fluoridu před spaním. Tento krém dodá vašim zubům potřebné minerály a pomůže obnovit sklovinu. A pokud jste zvyklí pít kyselé nápoje, jako je káva nebo soda, zkuste je pít brčkem. Tím se zamezí přímý kontakt nápoje se zuby, což může snížit riziko citlivosti.

Napsal Jan Novotný

Jsem stomatolog se specializací na péči o dětské zuby. Svůj čas rád věnuji psaní článků o stomatologii a péči o zuby, abych pomohl lidem lépe rozumět důležitosti ústní hygieny. Když nejsem v ordinaci nebo za klávesnicí, najdete mě pravděpodobně na výletě s manželkou a dcerou nebo fotografování přírody.