Jak dlouho vydrzi bílá plomba?

Jak dlouho vydrzi bílá plomba?

Úvod do světa bílých plomb

Doclílili jsme se věku, kdy vedlejší účinky starých amalgámových plomb - stříbrných plomb známých z našich dětských let, jsou už přežitky minulosti. Dnes, je vybavení úst bílými plombami zcela běžné. Ale ptáte se, jak dlouho vydrží bílá plomba? O tom dnes budeme mluvit. Nejprve vám vysvětlím, co to ten zmíněný 'bílý plomb' je.

Bílá plomba, známá také jako kompozitní výplň, je moderní a esteticky atraktivní řešení pro opravu zubů postižených zubním kazem nebo jiným poškozením. Tyto plomby jsou vytvořeny tak, aby přirozeně splývaly s barvou vašeho zubu, což je dělá téměř neviditelnými. Mimochodem, Veronika právě nedávno dostala několik těchto plomb a vypadají naprosto skvěle! Nehledě na to, že jí to prý přináší mnohem méně nepohodlí než ty staré stříbrné plomby, které měla dříve.

Typy bílých plomb a jejich odolnost

Dostupné jsou různé typy bílých plomb, včetně sklo-ionomerových a kompozitních pryskyřic. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Kdo by to byl řekl, co? Ale jak dlouho můžeme očekávat, že tato moderní náhrada stříbrných obtěžovatelů vydrží?

Zpravidla možno čekat, že kompozitní pryskyřice vydrží cca pět až sedm let. Na druhé straně, sklo-ionomerové plomby obvykle vydrží jen o něco málo déle, asi tři až pět let. Jak vidíte, nejsou to právě čísla, která by zaplavila vaši mysl pocitem naděje a utěšení. O to více je důležité pamatovat na pravidelnou ústní hygienu, jíst zdravě a vyhýbat se nadměrnému konzumování sladkostí.

Chování bílých plomb při denním použití

Přestože bílé plomby nejsou tak odolné jako ty stříbrné, při správné péči a pravidelné údržbě mohou vydržet hodně dlouho a dobře sloužit svému účelu. Jsou odolné vůči přirozenému žvýkání a tlaku, kterému jsou zuby vystaveny při jídle a pití.

Pro představu, při normálním žvýkání má tlak na zub asi 1,1 Mpa a při silném stisknutí se tento tlak může zvýšit až na 30 Mpa. To je rozhodně něco, co naše bílé plomby dokážou zvládnout. Takže pokud máte obavy, že by se vám plomba mohla při jídle lámaných ořechů rozbít, můžete být klidni.

Zuby, zdraví a bílé plomby

Jak jsem již zmínil, pravidelná ústní hygiena a zdravý životní styl jsou klíčem k prodloužení životnosti vašeho bílého plombu. Pokud pijete hodně kávy, čaje, vína nebo piva, mějte na paměti, že to může ovlivnit barvu vašeho bílého plombu. Navíc, pokud jste kuřák, může kouření způsobit, že se vaše bílé plomby stanou žlutými nebo hnědými.

Veronika má na to skvělý trik - po každém šálku kávy si štětkuje zuby. Prý to zabraňuje veškerému zabarvení. Tak jak je to s rozmary zázračné kávové zrnko a bílé plomby? Bílé plomby mohou absorbovat barvu kávy, pokud je na ně aplikována přímo. Ale pokud štětkujete zuby hned po pití kávy, mohli byste zabránit tomuto zabarvení.

Plomby, poskytovatelé péče a naše kapsy

Někteří z vás se možná ptají: Tak jaké to je s náklady na bílý plomb? Cena se může lišit v závislosti na velikosti plomby a tom, kde se nachází ve vašem ústě. Ceny také mohou záviset na tom, kde žijete a jakou máte zubní pojištění.

Veronika a já například platíme za naše plomby zhruba 1 500 Kč za kus. To je cena, kterou jsme zaplatili naše zubařce, která má praxi v Praze. Ale zařazuje se to do našeho ročního limitu na zubní péči v rámci našeho zdravotního pojištění, takže to vlastně nebolí naší peněženku tak, jak by mohlo.

Konečné závěry o životnosti bílých plomb

Jak dlouho tedy bílá plomba vydrží? No, jak jsem již uvedl, je to v průměru asi pět až sedm let pro kompozitní pryskyřice a asi tři až pět let pro sklo-ionomerové plomby. Ale s náležitou péčí a pravidelnou údržbou, mohou vydržet mnohem déle.

Mé osobní zkušenosti s těmito malými bílými zázraky jsou velmi pozitivní. Mám je na několika mých zubech už přes deset let a dosud drží skvěle. Takže doufám, že i vy budete mít s vašimi bílými plombami stejně dobré zkušenosti jako já.

Na závěr bych chtěl dodat, že jakékoli volby týkající se vašeho zdraví by měly být dohodnuty s odborníkem. Takže pokud máte jakékoli otázky nebo obavy týkající se bílých plomb, určitě se poraďte se svým zubařem.

Napsal Antonín Svoboda

Jsem stomatolog a můj hlavní zájem je péče o zuby. Pracuji v soukromé stomatologické klinice v Brně. Kromě mé každodenní praxe rád píši populárně-vědecké články o stomatologii a péče o zuby. Je to můj prostředek k šíření informací o důležitosti ústní hygieny. Mým cílem je lépe vzdělávat pacienty a veřejnost o ústní zdravotní péče.