Černý zubní kámen a jeho vliv na zdraví

Černý zubní kámen a jeho vliv na zdraví

Co je to černý zubní kámen a jak vzniká?

Základním pilířem našeho článku je pochopit, co je to ten prokletý černý zubní kámen. Neberte to za něco, co se udržuje "v černé", protože projdeme všechny detaily a záhadu tohoto fenoménu. Tak tedy, zjednodušeně řečeno, černý zubní kámen je tuhá vrstva plaku, která se při nedostatečné ústní hygieně tvrdě drží na našich krásných běloučkých zoubcích. Tento plak se časem poddává mineralizaci, což vede k pevnější struktuře, kterou odborníci nazývají zubní kámen.

Možná se ptáte, odkud se bere ten černý odstín, který je méně lechtivý pro oko? No, černý zubní kámen je speciální „limitovaná“ edice tohoto povlaku, kdy se klasický plak stane tmavším díky výrazné pigmentaci. Tato pigmentace může být způsobena řadou faktorů, jako jsou některé potraviny, cigarety, káva, některé léky a také bakterie, které vystavují naše zuby pravidelnému bombardování.

Pojďme si ukázat, jak se černý zubní kámen vyskytuje na zubech

„Jak se ten zubní kámen tam vlastně objeví?“ Můžete se ptát. Tato otázka má několik významných odpovědí. Za prvé, konzumace určitých potravin a nápojů, jako je káva nebo červené víno, může způsobit pigmentaci plaku, což vede k tvorbě černého zubního kamene. Kromě toho se pigmentovat může i plak způsobený kouřením cigaret nebo dokonce používáním některých druhů antibiotik a železových doplňků.

Největší noční můrou pro každého, kdo dbá na zdraví svých zubů, je ale fakt, že jakmile se černý zubní kámen usadí, je téměř nemožné se ho doma zbavit. Vyžaduje to dbalou a profesionální péči od vašeho zubaře, který má vybavení a dovednosti potřebné k odstranění tohoto druhu tvrdošíjných nečistot.

Jaký škodlivý vliv může černý zubní kámen mít na naše zdraví?

Máte rádi váš úsměv a své zuby? Pak připravte své srdce na pár hořko-sladkých odhalení. Černý zubní kámen může způsobit a urychlit vznik řady zdravotních problémů s ústy a zuby. Jedním z nejvážnějších následků černého zubního kamene je parodontitida, zánětlivý proces, který může vést k destrukci zubních tkání a kostí a dokonce způsobit ztrátu zubů.

Dalším možným důsledkem černého zubního kamene může být zvýšené riziko vzniku zubních kazů, protože se zubní kámen může hromadit v místech, které jsou těžko přístupné pro čištění zubním kartáčkem. Důsledkem je zvýšená produkce kyselin bakteriemi, které se zde mohou hromadit, a tedy i zvýšené riziko vzniku zubních kazů.

Jak se vyhnout tvorbě černého zubního kamene?

Možná se nyní cítíte poněkud skleslí z těchto informací. Ale nebojte, mám pro vás několik tipů a triků, jak se vyhnout tvorbě černého zubního kamene. Za prvé, vzdejte se kouření. Jak již bylo zmíněno, kouření cigaret významně přispívá k tvorbě černého zubního kamene.

Pokud jste milovníky kávy nebo červeného vína (jako já), zkuste tyto nápoje konzumovat s mírou. Můžete také zvážit použití slamky, abyste minimalizovali kontakt těchto nápojů se zuby. A samozřejmě, nezapomínejte na pravidelné čištění zubů a mezizubních prostor. Pokud budete dodržovat tato pravidla, vaše zuby budou v bezpečí před tvorbou černého zubního kamene.

Dokáže domácí péče podpořit zdraví našich úst?

Dalším tipem pro udržení našich úst v co nejlepším stavu je systematická domácí péče. Je to jako s jakoukoli jinou částí našeho těla; pravidelná péče může učinit opravdu zázraky. V případě ústní hygieny by to mělo zahrnovat minimálně dvoukrát denně čištění zubů pastou s fluorem a pravidelné používání zubního nitra nebo mezi-zubních kartáčků pro dokonalé vyčištění těžko dostupných prostor.

Navíc, za zmínku určitě stojí i pravidelné návštěvy zubaře. Buďme upřímní, někdy můžeme tento bod přehlédnout, ale skutečností je, že může hrát zásadní roli v udržování zdraví našich úst. Profesionální zubní ošetření může být to poslední kouzelné gesto, které potřebujeme k tomu, abychom se vyhnuli vzniku černého zubního kamene.

A co když už černý zubní kámen mám?

Tak a co teď, když už ten černý zubní kámen máte? Musíte si uvědomit, že odborníci jsou ti jediní, kdo může pomoci. To, co můžete dělat je, pravidelně navštěvovat svého zubaře a sledovat změny v ústní hygieně. A můj poslední tip? Nedělejte si příliš velké starosti, protože vaše ústa jsou pevnější, než si možná myslíte, a s trochou péče můžete předcházet nebo zvládnout i řadu problémů, které by mohly nastat. A s dobrou dávkou humoru to bude jen o to snazší!

Napsal Jiří Suchánek

Jsem stomatolog se specializací na prevenci zubního kazu. Působím v Ostravě, kde pečuji o úsměvy našich klientů. Když nejsem v práci, trávím čas se svou rodinou nebo se věnuji svým koníčkům, například běhání nebo psaní o tom, jak se starat o zuby. Moje práce je moje vášeň a snažím se neustále se vzdělávat, aby mé služby byly na nejvyšší možné úrovni.